2021-ben mintegy 35 700 atlanti lazacot fogtak ki a horgászok a skót folyókból. Ez a mennyiség a legalacsonyabbnak számít 1952 óta, és az elmúlt 5 év átlagának csupán 75 százalékát teszi ki. (Összehasonlításképpen: 2010-ben a még több mint 111 ezer vadon élő lazacot fogtak.) A tengeri pisztrángból szintén rekordalacsony mennyiséget, alig több mint 12 600-at horgásztak ki tavaly, amely a legutóbbi 5 éves átlag 77 százalékának felel meg – számolt be róla a The Guardian .
Megszakadhat a tápláléklánc
A halászati szakértők és az ökológusok szerint a fenti adatok riasztóak. A vadon élő lazac és pisztráng populációjának csökkenése jelentős károkat okoz az ökoszisztémában, ugyanis ezek a halak számos emlős és madár elsőszámú táplálékának számítanak.
Súlyos károkat okoz az emberi tevékenység
A halállomány csökkenésének egyik oka a szakértők szerint az, hogy a lazac nagyon érzékenyen reagál a víz hőmérsékletének emelkedésére, illetve a szennyezettség mértékének növekedésére. Úgy vélik, a populáció hanyatlása egyértelműen azt bizonyítja, hogy mekkora károkat okoz az emberi tevékenység, köztük a környezetszennyezés és a haltenyésztés, illetve a mindezek következményeként egyre gyorsuló globális felmelegedés .
A szakértők most a skót kormányt sürgetik, hogy tegyenek lépéseket a lazacállományok növelése és védelme érdekében. Az ország vezetősége ugyanis még januárban elismerte, hogy valóban válságban van a halpopuláció, és ígéretet is tettek a vízminőség javítására, a természetvédelmi törvények betartásának felülvizsgálatára, valamint a tengervédelmi erőfeszítések növelésére.
„A legfrissebb adatok jól szemléltetik, hogy mennyire súlyos a helyzet. A kormánynak haladéktalanul teljesítenie kell vállalásait, és még azokon túl is mindent meg kell tenniük a változásért” – szögezte le Alan Wells halászati szakértő.