A klímaválság súlyosbodása miatt egyre inkább elterjednek a világon a szúnyogok által terjesztett betegségek, különösen Európában, és hamarosan Észak-Európa, Ázsia, Észak-Amerika és Ausztrália jelenleg nem érintett részeit is elérik majd – írta a The Guardian cikke a téma szakértőjére, Rachel Lowe professzorra hivatkozva.
A meleg, párás idő kedvez a szúnyogok szaporodásának
„A globális felmelegedés miatt a maláriát és a dengue-lázat hordozó és terjesztő szúnyogok több régióban is otthonra találhatnak. Így előbb-utóbb olyan területeken is előfordulnak majd járványok, ahol az emberek immunrendszere és a közegészségügyi rendszer is sincs erre felkészülve” – magyarázta a szakember.
A malária és a dengue-láz előfordulása egyébként már az elmúlt 80 évben is jelentősen megnőtt. Sok helyen ugyanis melegebbé és párásabbá vált az időjárás, ezek pedig kedvező körülményeket teremtettek a vérszívóknak.
Az egyre hosszabb nyarak tágítják a betegségek terjedésének szezonális időablakát, így egyre gyakrabban lehetnek majd járványkitörések, amelyek kezelése is egyre bonyolultabbá válik majd” – mutatott rá Lowe.
Nagy baj, hogy eltűnnek az éjszakai fagyok
A dengue-láz korábban elsősorban a trópusi és szubtrópusi régiókban fordult elő, máshol ugyanis a korábban jellemző éjszakai fagyok ugyanis elpusztították a rovar petéit és lárváit. A meleg hónapok megnyúlása és a fagypont ritkább elérése azonban azt eredményezte, ma már a dengue-láz a világ leggyorsabban terjedő, szúnyogok által terjesztett vírusos betegsége.
A dengue-lázat hordozó ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) például 2023-ig már 13 európai országban meghonosodott:
- Ausztriában,
- Franciaországban
- Olaszországban,
- Gibraltárban,
- Görögországban,
- Liechtensteinben,
- Máltán,
- Monacóban,
- Németországban,
- Portugáliában,
- San Marinóban,
- Spanyolországban és
- Svájcban.