Egyre intenzívebb viharokra számíthatunk

Az éghajlatváltozás miatt Európa-szerte egyre több intenzív viharra számíthatunk - figyelmeztetnek klímakutatók.

A globális felmelegedés hatására az évszázad végéig az eddiginél 14-szer gyakoribbak lehetnek Európa-szerte az égszakadások. Ezek miatt a nagy csapadékhozamú esőzések miatt a Nyugat-Európában (elsősorban Belgiumban és Németországban) a napokban tapasztalt áradások is egyre nagyobb gondot okoznak majd - derült ki a Met Office brit meteorológiai szolgálat, valamint a Newcastle Egyetem közös kutatásából .

"A húsevés az egyik legnagyobb veszély" Bár vannak, akik magát a tényét is tagadják, a világ tudományos közösségének egyöntetű állítása szerint a klímaváltozás létezik, olyannyira, hogy ez ma az egyik legsürgetőbb, megoldást és felkészülést igénylő globális probléma. Sőt, arra is figyelmeztetnek, hogy "mi vagyunk az utolsó generáció", amelyik egyáltalán még tehet valamit a közelgő katasztrófa ellen. De mit tehet egy átlagember annak érdekében, hogy legalább mérsékelni lehessen a károkat? Rodics Katalint, a Greenpeace munkatársát kérdeztük - kattintson !

Európa minden országának fel kell készülnie

A Newcastle Egyetem szakemberei és a kutatást vezető Dr. Abdullah Kahraman nagyon részletes éghajlati modellszimulációkat futtattak le, amelyek az Egyesült Királyságban várható éghajlati jelenségeket vetítették előre. Megállapították, hogy a viharok mozgása is egyre jobban lelassul majd, ez pedig növeli a helyben lehulló csapadék mennyiségét. Ez több olyan áradáshoz is vezethet majd a közeljövőben, amellyel a napokban Európa több országának is szembe kellett néznie.

Tűzoltóautó araszol egy megsemmisült használati tárgyakkal teli sáros utcában a Bad Neuenahr-Ahrweiler településen július 18-án, az Ahr folyó áradása után. Fotó: MTI/AP/DPA/Thomas Frey
Tűzoltóautó araszol egy megsemmisült használati tárgyakkal teli sáros utcában Bad Neuenahr-Ahrweiler településen július 18-án, az Ahr folyó áradása után. Fotó: MTI/AP/DPA/Thomas Frey

Hayley Fowler, a Newcastle Egyetem mérnöki karának professzora szerint a kormányok világszerte túl lassú ütemben csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét, ami miatt az átlaghőmérséklet egyre gyorsabban emelkedik. Habár sokan elsősorban a sarkvidéki jégtáblák megolvadásától tartanak, a klímaváltozás ennél sokkal összetettebb folyamatot indít be, amelynek a professzor szerint a kontinens minden országára komoly hatása lesz.

A számítógépes elemzések is igazolták, hogy a következő évtizedekben az extrém viharokra kontinensszerte egyre többször lehet majd számítani, erre pedig az országoknak hatékonyabb jelzőrendszerek kiépítésével is fel kell készülniük. Számításaik szerint ezek a lassú mozgású, heves esőzések, amelyek most még leginkább a Földközi-tengerhez közel eső területeken fordulnak elő, akár 14-szer gyakoribbá válhatnak az évszázad végéig.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.