Egy nemzetközi tudóscsoport, köztük az Oxfordi Egyetem botanikus kertjének dolgozói sürgős felhívást tettek közzé a világ legnagyobb virágait növesztő, ikonikus raflézia nemzetség megmentése érdekében. Alapja az az egyetem oldalán is megosztott, frissen közzétett új tanulmány, amely megállapította, hogy a 42 faj többsége súlyosan veszélyeztetett, de ezek közül csak egy szerepel a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) veszélyeztetett fajokat felsoroló vörös listáján. A szakemberek szerint a növények élőhelyeinek több mint kétharmada (67%) védtelen, és a pusztulás veszélye fenyegeti.
Hullavirágként emlegetik a helyiek
A raflézia fák oldalán élő parazita, amely Délkelet-Ázsia dzsungeleiben őshonos. Életciklusának nagy részében a növény szinte alig észrevehetően élősködik a körbefont növényen, majd szabálytalan időközönként káposztaszerű, hatalmas rügyet hoz létre, amelyből egy különös virág nyílik ki. Ez a rothadó hús kellemetlen illatát árasztja magából, hogy odavonzza a beporzó legyeket. Elviselhetetlen szaga miatt a helyiek sokszor a hullavirág névvel is illetik.
A különleges növény a kutatók figyelmét is felkeltette, akik eddig 42 raflézia fajt azonosítottak. Tanulmányuk eredménye szerint mindegyik faj veszélyeztetett, és mivel a terjedésük erősen korlátozott, a természetes élőhelyük pusztulása különösen nagy veszélyt jelenthet rájuk. A tanulmány megállapította, hogy a fennmaradó populációk közül több is olyan területen található, amely nem áll védettség alatt és fennáll a veszélye, hogy a mezőgazdasági hasznosítás miatt elpusztítják. Mivel a botanikus kertekben történő szaporítása meglehetősen nehézkes, így a növényt az eredeti életterében kellene megőrizni a szakemberek szerint, melyre egyre kisebb az esély az erdőirtások miatt. A tudóscsoport szerint emiatt félő, hogy örökre eltűnhet ez a különleges növény.