Az Északi-sark átlagos hőmérséklete a globális átlagnál majdnem négyszer gyorsabban, évtizedenként 0,75 Celsius-fokkal emelkedett az elmúlt 43 évben – állítják finn kutatók.
Sokkal nagyobb a baj, mint korábban hitték
Korábbi kutatások még "csupán" a világátlagnál kétszer gyorsabbra becsülték a Jeges-tenger térségének melegedését. Egy tavaly májusi norvégiai jelentés pedig 3,1 Celsius-fokos hőmérsékletemelkedést mutatott ki az 1971 és 2019 közötti évekre – vagyis a globális átlag háromszorosát.
A Finn Meteorológiai Intézet tudósainak friss tanulmánya szerint azonban az Észak-sarkvidék egyes térségeiben a felmelegedés tempója hétszeresen, az egész régióban pedig négyszeresen haladta meg a Föld átlagát. Tehát összességében sokkal nagyobb a baj, mint korábban hitték.
Az eddig véltnél nagyobb ütemű arktiszi felmelegedés egyébként részben a számítási módszerek megváltoztatásával is magyarázható: a finn tudósok az Északi-sarkkörön túli teljes területet vizsgálták, és csak 1979-től kezdődően vették figyelembe az adatokat, mert ekkortól állnak rendelkezésre részletesebb – és ezért megbízhatóbb – műholdas felvételek.