A szombaton hatályba lépett döntés egy szélesebb körű kormányzati kampány része, amelyet az egyszer használatos műanyagok ellen hirdettek meg – írja a BBC. A legtöbb vásárló már eleve saját szatyrot visz magával a boltokba, miután 2019-ben betiltották a nagyobb műanyagzacskókat. Az elmúlt években számos országban hoztak hasonló korlátozást.
A környezetvédelmi minisztérium illetékese szerint Új-Zéland túl sok műanyagszemetet termel. Hozzátette, több mint egymilliárd műanyagzacskót takarítottak meg a 2019-es tilalom életbe léptetése óta. A legújabb döntésnek köszönhetően évente 150 millió nejlonzacskóval kevesebb fogy majd.
Kis híján itthon is betiltották a zacskókat
Mint arról a 24.hu korábban beszámolt, 2020-ban a magyar parlament is elfogadott egy törvényt az egyszer használatos műanyagok kivezetéséről. Ez azonban végül – az eredeti tervezettel ellentétben – nem terjedt ki a 15 mikronnál vékonyabb falvastagságú műanyag zacskókra. Azóta több áruházlánc is saját hatáskörében döntött arról, hogy megszünteti hazai boltjaiban az egyszer használatos hagyományos műanyag tasakokat, azok helyett biológiailag lebomló zacskókat, illetve többször használható zsákokat kínálva.
Megadóztatják a gazdákat is
Az új-zélandi kormány több intézkedést hozott az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében. A kabinet októberben javaslatot tett a mezőgazdasági haszonállatok – a többi között a juhok és a szarvasmarhák – által termelt üvegházhatású gázok megadóztatására. Ez lesz a világ első olyan rendszere, amelynek keretében a gazdák valamilyen formában fizetnek a mezőgazdasági kibocsátásokért. Az Új-Zélandon termelődött üvegházhatású gázok mintegy fele a mezőgazdaságból származik.