„A meteorológiában blockingnak nevezzük azokat a stabilan fennálló helyzeteket, amelyek jelentős időtartamra – akár több mint egy hétig – blokkolják a közepes szélességeken jellemző nyugat-keleti irányú áramlást” – írja csütörtök délutáni Facebook-posztjában az Országos Meteorológiai Szolgálat. A bejegyzés szerint ilyen időjárási helyzetekben nagyobb területen anticiklonális időjárás az uralkodó, míg a blokkoló anticiklon környezetében stabilan örvénylő ciklonokat lehet megfigyelni. Jelenleg is ez a helyzet.
Az anticiklon nyugati oldalán Írországtól délnyugatra ciklon örvénylik. Ezzel kapcsolatos érdekesség, hogy ez valójában egy exhurrikán, nevezetesen a Franklin, de immáron napok óta mérsékelt övi ciklonként örvénylik a kontinens nyugati partvidékén. Ennek előoldalán pedig Nyugat-Európa fölé kifejezetten meleg levegő áramlik, emiatt Dél-Angliában, a Benelux-államokban és Franciaország nagy részén is kánikula van. A magas nyomás délkeleti részén pedig ugyancsak markáns ciklont találunk a Jón-tenger térségében. Ez utóbbi rendszer nyomán az előző napokban Görögországban több helyen fordultak elő áradások. Mi több, volt olyan mérőállomás ahol alig 48 óra alatt közel 900 milliméter csapadék hullott le. Ez több, mint a legcsapadékosabb magyarországi tájak éves klimatológiai átlaga.
A görög tűzoltóság csütörtöki helyzetjelentése szerint „hatalmas tóvá” változott a közép-görögországi Thesszáliai-síkság. A térségben mentőcsapatok igyekeznek elérni a heves esőzések okozta árvizek miatt a külvilágtól elzárt települések lakóit. Hétfő este és kedden zúdult özönvízszerű esőzés a Görögország középső részén található Magniszía régióra. Ítéletidő sújtotta az északabbra fekvőt Trikalát és Kardícát is. Magniszíában hárman meghaltak, Thesszália régióban egy halálos áldozatról tudnak, és legalább hat embert eltűntként tartanak nyilván. Magniszía székhelyét, a 140 ezer lakosú Vólosz kikötővárost és a környező falvakat elöntötték a megáradt folyók és hegyi patakok, az áram- és vízellátás napok óta szünetel. Számos otthon került víz alá, utak mentek tönkre, villanyoszlopok dőltek ki, és több tucat gépkocsit mosott el a sártenger. Kardíca városban egyes helyeken a négy métert is eléri a víz szintje, sok ember a házak tetején keresett menedéket.
A Görögországgal határos Törökországban és Bulgáriában az utóbbi napokban tizenegy ember halálát okozta a heves esőzéssel járó ítéletidő.