A klímaváltozás hatásai szezonról szezonra, évről évre erősödnek, katasztrofális következményekkel. Az elmúlt évtizedekben emberek százezrei haltak meg az egyre hosszabban elhúzódó hőhullámok miatt, amelyeket gyakran kísérnek erdőtüzek is. Idén már több mint 1700 életet követelt a forróság csak Spanyolországban és Portugáliában, holott még csak a perzselő nyári szezon közepén vagyunk – írta legfrissebb jelentésében az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Súlyos hatással lehet ránk a kánikula
Az extrém hőhatás gyakran súlyosbítja a már meglévő betegség tüneteit, a forróság különösen nagy veszélyt jelent a csecsemőkre és az idősekre. Emiatt a WHO szerint különösen nagy figyelmet kell fordítani a sérülékeny társadalmi csoportok védelmére, főként a szociális intézményekben és kórházakban ápoltak megóvására.
A szervezet az alábbi tanácsokat adta a forróság idejére:
- Ne tartózkodjunk napon legalább a kritikus időszakban, de ügyelni kell rá, hogy éjszaka is óvjuk magunkat a forróságtól. Napközben redőnyök segítségével tartsuk távol a forróságot, éjszaka és hajnalban pedig szellőztessük ki a meleget.
- Fogyasszunk napi 2-3 liter folyadékot, kerüljük azonban az alkoholt, a koffeint és a cukros italokat.
- Ha krónikus betegségben szenvedünk, rendszeresen gyógyszert szedünk, különösen kíméljük a szervezetünket a kánikulában. Ha fejfájás, szédülés vagy gyengeség lenne úrrá rajtunk, húzódjunk hűvösebb helyre. Hogyha a tünetek ennek ellenére sem enyhülnek, forduljunk orvoshoz!
Míg az erdőtüzek korábban leginkább Dél-Európában okoztak rendszeres problémákat, az utóbbi időszakban már szinte az egész kontinensen állandó veszélyt jelentenek egészen Skandináviáig. A WHO szerint ezért minden nemzetnek fel kell készülnie a forróság jelentette súlyos veszélyekre, amelyek a következő években várhatóak tovább fokozódnk majd.