A Föld órája nevű kezdeményezés, amelyhez tavaly már majdnem 200 ország csatlakozott, eredetileg azzal a céllal indult 2007-ben Ausztráliából, hogy az éghajlatváltozásra és annak negatív hatásaira irányítsa bolygónk lakosságának figyelmét. A világ legnagyobb önkéntes akciója azóta is minden évben a természeti értékekre és azok megóvására, ezzel együtt pedig a fenntartható életmódra helyezi a hangsúlyt.
Elsötétült a Budai Vár és a Parlament is
Az óraátállítás előtti estén egy órára lekapcsolták a felesleges lámpákat és elektromos berendezéseket Budapest több látványosságánál is.
A Halászbástya díszkivilágításban (fent) és anélkül (lent) a Föld órája elnevezésű akcióban 2023. március 25-én. Fotó: MTI/Lakatos Péter
A Hősök tere díszkivilágításban (fent) és anélkül (lent). Fotó: MTI/Lakatos Péter
A Budai Vár díszkivilágításban (fent) és anélkül (lent). Fotó: MTI/Lakatos Péter
A Parlament épülete díszkivilágításban (fent) és anélkül (lent). Fotó: MTI/Lakatos Péter
Az információk szerint idén Budapest mellett például Bonyhád, Gyöngyös és Mezőhegyes is csatlakozott a kezdeményezéshez. Világszerte pedig olyan nevezetességek sötétültek egy el órára, mint az Eiffel-torony, a sydney-i Operaház, a New York-i Empire State Building vagy a római Colosseum.
Sokakat érint az energiaszegénység
Az akcióról szóló közleményében egyébként a WWF Magyarország közlemény arra is felhívta a figyelmet, hogy globálisan és Magyarországon is megdöbbentően sok embert érint az energiaszegénység, amelynek egyenes következménye a többi között a levegőminőség romlása. Becslések szerint Magyarországon évente 13 ezer ember idő előtti elhalálozását okozza a – döntő részt fűtésből eredő – magas szállópor-koncentráció.