Több mint 50 rovarhotelt adtak át Vácon, ezeket majd a térség óvodáiban helyezik el. A cél az, hogy az óvodásokat is megismertessék a beporzók védelmének fontosságával.
Veszélyben a beporzó rovarok
A beporzó rovarok állományait a természeti környezet drasztikus és gyorsuló változásai, az élőhelyek eltűnése, a környezetszennyezés, az inváziós fajok megjelenése, valamint a klímaváltozás is veszélyezteti. A természet sokfélesége éppen azt a potenciált hordozza magában, hogy az élőhelyi feltételeiket a változások közepette is megtalálni képes fajok fennmaradjanak, működőképes ökoszisztémákat tartsanak fenn és nyújtsák számunkra azokat a szolgáltatásokat, amelyek elengedhetetlenek a mindennapjainkhoz – mondta el Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára.
A beporzó fajok fontosságát jelzi, hogy a vadon élő növényeknek és haszonnövényeknek, mintegy 80 százaléka függ ezektől a pollinátor fajoktól. Az elmúlt évtizedekben ugyanakkor a vadon élő európai beporzó rovarok – köztük a méhek, a nappali lepkék, a zengőlégyfélék és az éjszakai lepkék – előfordulásában és sokféleségében nagyarányú csökkenés következett be Európában, és ez a tendencia Magyarországon is megfigyelhető. Az Európai Unióban a beporzóktól függő növényekkel művelt földterület 50 százalékán hiányos a beporzás.
Rendszerszintű változásokra van szükség
A negatív tendenciák megfordításához az Agrárminisztérium szerint elengedhetetlen a szemléletformálás, vagyis a biológiai sokféleséggel kapcsolatos ismeretek átadása, amely megalapozhatja a rendszerszintű változásokat. Ennek eléréséhez kiemelten fontos a legfiatalabbak környezeti nevelése is, ebben pedig a most átadott, több mint 50 rovarhotel elkészítése egy igen fontos lépés volt a térségben.