Ijesztő ütemben pusztulnak a rovarok

Kutatók szerint drámai mértékben lecsökkent a rovarok száma világszerte, nélkülük pedig a teljes ökoszisztéma felborulhat. Íme néhány tanács, amivel mi segíthetjük ezeket az apró élőlényeket!

Bár a világ jelenleg az új koronavírus megállításával van elfoglalva, kutatók egy csoportja egy másik, legalább ilyen komoly veszélyre hívta fel a figyelmet. A rovarok száma ugyanis az elmúlt évek során jelentősen visszaesett, a fajok egy része veszélyeztetett vagy szinte már teljesen eltűnt. Hogyha pedig ezek az apró állatok kipusztulnának, az egész bolygó ökoszisztémája összeomlana.

Veszélyt jelent a rovarokra a mezőgazdaság Egyre csökken a rovarok és pókok száma a németországi erdőkben és füves területeken - állítják a kutatók. Úgy vélik, hogy az intenzív mezőgazdasági termelés a felelős az aggasztó változásokért. Kattintson a részletekért!

A környezetszennyezés, a mezőgazdaságban használt szerek elterjedése és a természetes élőhelyek pusztulása miatt világszerte számos rovarfaj kerül egyre kilátástalanabb helyzetbe. Ezek az élőlények nem csak nagyobb állatok táplálékául szolgálnak, de jelentős szerepet játszhatnak például az édesvízi ökoszisztéma működésében, továbbá kulcsfontosságúak a növényvilág fennmaradásában - hívta fel a figyelmet Dr. Matt Hill, a brit Huddersfield Egyetem kutatója. A szakember szerint a rovarfajok tömeges kihalását a klímaváltozás is felgyorsította az utóbbi években, ami már rövidtávon is drámai hatással lehet a bolygó minden lakójára.

A rovarok pusztulásával minden élőlény veszélybe kerülhet. Fotó: Getty Images
A rovarok pusztulásával minden élőlény veszélybe kerülhet. Fotó: Getty Images

Így védhetjük a rovarokat

A harminc tudósból álló csoport néhány olyan tanáccsal is szolgál, amelyet mindenki megfogadhat a rovarvilág megóvása érdekében. A szakemberek az alábbiakat javasolják:

  • Nyírjuk egy kicsit ritkábban a füvet, hagyjuk, hogy a természet egy kicsit tovább nőhessen és táplálhassa a fűszálak között élő rovarokat.
  • Ültessünk a környezetükbe illő, őshonos növényeket a kertünkbe.
  • Ne használjunk növényvédő szereket, törekedjünk a biogazdálkodásra.
  • Ne piszkáljuk a régi, korhadó farönköket, azok ugyanis számos rovarfaj otthonául szolgálnak.
  • Akár mi magunk is készíthetünk "rovarszállodát" úgy, hogy lyukakat fúrunk például egy fadarabba, és kitesszük azt a természetbe.
  • Csökkentsük a szénlábnyomunkat, vagyis minden olyan tevékenység mértékét, ami hozzájárul a klímaváltozáshoz.
  • Vállaljunk önkéntes munkát természetvédelmi szervezetekben, vagy támogassuk anyagilag ezeket.
  • Ne engedjünk szabadon nem őshonos állatokat (gyíkokat például), illetve ne ültessünk olyan invazív növényeket, amelyek kiszoríthatják a helyi példányokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: EurekAlert

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.