Európában 3,1 Celsius-fokkal haladta meg az átlaghőmérséklet az 1981 és 2010 közötti januári átlaghőmérsékleteket - közölte a Copernicus Climate Change Service (C3S) program, amely az Európai Unió Földet és a klímaváltozást megfigyelő legfontosabb kutatóprogramja. Északkelet-Európa nagy részén különösen magas volt az átlaghőmérséklet, sok helyen 6 Celsius-fokkal is többet mértek, mint az 1981-2010 közötti időszakban - írták a kutatók jelentésükben. A januári globális átlaghőmérséklet 0,03 Celsius-fokkal haladta meg az eddig rekordot, amelyet 2010 januárjában mértek.
A legforróbb 5 év várhat ránk
Ahogy már korábban megírtuk , a brit meteorológiai intézet szerint a következő öt év lehet a legmelegebb a Földön. A szakértők szerint a globális átlaghőmérséklet-emelkedés már 2024-ig elérheti a 1,5 Celsius-fokot. Rendszeres tízéves előrejelzésükben a Met Office kutatói azzal számolnak, hogy 2020-24 között minden évben az eddiginél 1,06-1,62 fokkal magasabb lehet az átlaghőmérséklet, és ebben az időszakban valószínűleg az éves átlaghőmérséklet-rekord is megdől, amely 2016-ban született.
Az ötéves előrejelzés legutóbbi adatai azt jelzik, hogy folytatódni fog a felmelegedés, összhangban a gázkibocsátás magas szintjével. Vannak ugyan bizonytalanságok, de a világ legtöbb térségében várhatóan melegebb lesz. Az előrejelzési minták alapján különösen Észak-Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában lesz a szokásosnál melegebb .
A tízéves előrejelzés szerint pedig 1,15-1,46 Celsius-fokkal fogja meghaladni az ötéves átlaghőmérséklet az iparosodás előtti szintet. 2015-19-ben az átlaghőmérséklet 1,09 fokkal volt több ugyanehhez viszonyítva.