A magyarok 96 százaléka szerint változott a klíma, ezzel szemben az európai átlag 86 százalék. A kutatás szerint 41 százalék vásárol fenntarthatósági fókusszal, 27 százalék viszont nem veszi figyelembe ezt a szempontot – ismertették a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) december eleji konferenciáján a felmérés eredményeit, amelyet a Századvég készített. A befektetési szempontok közül a válaszadók az érthető kommunikációt, az átláthatóságot, a várható hozam/szolgáltatás mértékét tartják a legfontosabbnak, míg a fenntarthatósági szempontok hátrébb sorolódnak.
Létezik fenntartható biztosítás?
A kutatásban részt vevők közül senki nem hallott még fenntartható biztosításokról, a többség pedig szkeptikus is azzal kapcsolatban, hogy miként tudnak egyáltalán hozzájárulni a biztosítók a fenntarthatósághoz, leszámítva a papírmentességet. Arra a kérdésre, hogy választanának-e ilyen terméket, sokan válaszoltak nemmel, tartanak ugyanis attól, hogy a kockázatos befektetések miatt akár a biztosításuk is drágulhat.
Nem mindenki tart a klímaváltozástól
A fenntarthatóságra való nyitottság szempontjából a magyarok 25 százaléka nevezhető szkeptikusnak: ők nem tartanak a klímaváltozástól, illetve marketingcélnak vélik a fenntartható befektetéseket. Passzív klímatudatos 47 százalék, ők némileg tartanak a klímaváltozástól, de nem igazán figyelnek oda a fenntarthatóságra, mégis úgy vélik, hogy tehetünk a klímavédelem érdekében fenntartható befektetéssel. Az aktív fenntarthatóságpártiak pedig tartanak a klímaváltozástól, oda is figyelnek a fenntarthatóságra, és fontos szempontnak tartják azt a szolgáltatások és a termékek választásakor.
A vizsgálatból az is kiderült, hogy a nők sokkal érzékenyebbek, az iskolai végzettség ugyanakkor nem okoz jelentős eltérést. A biztosítással nem rendelkező magyarok sokkal nagyobb arányban szkeptikusak (39, illetve 24 százalék), és minél több biztosítása van valakinek, annál inkább fenntarthatóságpárti.