A válaszadók közel fele energiatakarékos gépet választana, ha a készülék egyébként a számára legfontosabb szempontoknak megfelel. Csaknem ugyanennyien (42 százalék) nyilatkoztak úgy, hogy számukra ez alapvető szempont. Ezzel szemben mindössze 12 százalék válaszolta azt, hogy az energiatakarékosság csak kismértékben vagy egyáltalán nem befolyásolja a döntést – olvasható ki a több mint ezer fő bevonásával végzett, reprezentatív országos kutatás adataiból, amelyet az Opinio készített az Euronics Műszaki Áruházlánc megbízásából.
A megkérdezettek az energiatakarékosságot a hűtők (83 százalék), mosógépek (74 százalék), fagyasztók (67 százalék) és bojlerek (63 százalék) esetében találták kiemelten fontosnak, míg a legkevésbé a televíziók (42 százalék) és mikrohullámú sütők (37 százalék) esetében. A felmérés résztvevőinek többsége felárat is kész fizetni azért, hogy a megvásárolt eszköz kevesebb energiát fogyasszon: 43 százalékuk 5-7 százalékkal, 25 százalékuk 8-10 százalékkal, 8 százalékuk akár 10-20 százalékkal is hajlandó többet fizetni. A megkérdezettek mintegy negyede viszont elzárkózik ettől.
A készülékek energiabesorolását a 2021 során megújult energiacímkék jelzik a fogyasztóknak, amely szerint az energiatakarékosság szempontjából legmagasabb kategóriát az "A" jelzés mutatja a korábbi "A++" helyett – emlékeztet az Euronics, megjegyezve, hogy a többség ezzel még nincs tisztában. A megkérdezettek mindössze 20 százaléka állította, hogy átnéz minden részletet a címkén, 33 százalékuk nagyjából átböngészi, 40 százalékuk ennél kevesebb energiát fordít erre az információra, 7 százalék pedig egyáltalán nem foglalkozik a címkével.