Kiderült, honnan jut műanyag a levegőbe

A közúti közlekedés, az óceánok és a mezőgazdaság által kerül a legtöbb műanyag a légkörbe - tárták fel egy új modellezéssel a Utahi Állami Egyetem kutatói.

A műanyag még a várandós nők méhlepényébe is eljut olasz kutatók szerint. Részletek itt.

A kutatócsoport - Janice Brahney vezetésével - egy tavalyi tanulmányban már kimutatta, hogy 1100 tonna mikroműanyag lebeg a levegőben csak az Egyesült Államok nyugati térségében. Legfrissebb vizsgálatában a csapat arra összpontosított, hogy miként kerültek ezek a láthatatlan műanyagdarabkák a légkörbe, mennyi ideig maradnak ott, illetve hol összpontosulnak a mikroműanyagok világszerte a légkörben. Eredményeikről az amerikai tudományos akadémia folyóiratában ( PNAS ) jelent meg tanulmány.

Az autós forgalomból világszerte rengeteg mikroműanyag jut a levegőbe
Az autós forgalomból világszerte rengeteg mikroműanyag jut a levegőbe. Fotó: Getty Images

A modell szerint a légköri mikroműanyag az Egyesült Államok nyugati részén elsősorban az országutakról (84 százalék) származik, ahol a gépkocsik súrlódó kerekeiből kerül a levegőbe. A szennyezés 11 százaléka az óceánokból kerül a levegőbe: a fel nem oldott műanyagrészecskékkel szennyezett óceánhullámokból a szél kapja és repíti fel azokat. A mezőgazdasági talaj pora eközben a levegőben lévő mikroműanyag 5 százalékáért felelős.

A légkörbe kerülő mikroműanyag képes mintegy hat és fél napig ott is maradni. Ez elegendő ahhoz, hogy áthaladjon egy kontinens felett - idézte Natalie Mahowaldot, a tanulmány társszerzőjét az egyetem közleménye. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a légkörben lévő mikroműanyag a Csendes-óceán és a Földközi-tenger térsége felett koncentrálódik, illetve a kontinensekre is több mikroműanyag jut a szennyezett óceáni forrásokból, mint amennyi onnan jut el az óceánokba.

Az Egyesült Államokból, Európából, a Közel-Keletről, Indiából és Kelet-Ázsiából jut a legtöbb szárazföldi eredetű mikroműanyag-szennyezés a légkörbe. Az Egyesült Államok nyugati partvidékét, a Földközi-tenger partjait és Ausztrália déli tengerpartjait szennyezik leginkább az óceáni eredetű, levegőbe kerülő mikroműanyagok. A mezőgazdasági eredetű légköri mikroműanyagok leginkább Észak-Afrikában és Eurázsiában jelentősek, míg a közúti közlekedés okozta légköri mikroműanyagok világszerte jelentősen szennyeznek.

Janice Brahney szerint tanulmányuk csak a kezdet. További kutatások szükségesek annak megértésére, hogy a különféle környezet - a nedves vagy a száraz klíma, a hegyvidéki térségek, síkságok - milyen hatással vannak a folyamatra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra