A víz alapvető fontosságú létezésünkhöz és a gazdaság működéséhez is, nélküle nincs fejlődés. Világszerte azonban gyerekek milliói nem tudnak hozzáférni tiszta vízhez, ami miatt veszélyben van az életük. A UNICEF figyelmeztetése szerint a világon 2040-re minden negyedik gyerek, azaz nagyjából 600 millió kiskorú olyan térségben fog élni, ahol a vízforrások "rendkívül szűkösek" - ha nem teszünk valamit. A Föld vízkészletének megőrzése tehát fontos feladat, éppen ezért aggasztó, hogy egy új, nemzetközi kutatás szerint, amit a The Guardian ismertetett, a világ víztartalékainak 30-50 százalékát minden évben ellopják.
Ezt az adatot az Interpol számításaira alapozták, és azt vizsgálták, milyen okok vezetnek az ilyen nagy mértékű vízlopáshoz. Három esettanulmányt készítettek: az ausztrál gyapotmezőkről, az amerikai kender-, és a spanyol eperültetvényekről, mert úgy találták, hogy a mezőgazdaságban a fejlett országokban is lopnak a vízkészletekből. Ennek oka többtényezős, a társadalom beállítottságában, a szabályozás nem megfelelő kereteiben és a jövőt illető bizonytalanságban gyökeredzik.
Kutatási modelljük azt mutatta, hogy ahol a helyi szervek kellően szigorúan lépnek fel, ott kisebb a vízlopás mértéke. Tehát nem kizárólag azok az egyének felelősek a vízkészlet aggasztó mértékű apadásáért, akik illegálisan vesznek el belőle, hanem az egyes kormányok is, akik nem hoznak megfelelő intézkedéseket. Mindazonáltal nemcsak fokozottabb ellenőrzésre lenne szükség, hanem kifejleszteni és alkalmazni olyan technológiákat, amelyekkel környezetbarát, gazdaságos módon lehetne biztosítani az öntözővizet .
"Amíg a gazdák aggódnak, hogy kevés víz jut a terményük öntözésére, a víz fogyasztói ára pedig magasabb, mint a lopásért kiszabott büntetés összege, addig élni fognak a lopás lehetőségével" - fogalmazott Adam Loch, az ausztrál Adelaide-i Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője.