Májusban került napirendre, hogy 2021 januárjától betiltanák az egyszer használatos műanyagokat, ezzel pedig Magyarország megelőzné az Európai Unió által szabott határidőt. Nem sokkal később aztán visszavonták a törvényjavaslatot, a koronavírusra hivatkozva.
Fél évvel csúsztatták el a határidőt
Akkor azt hangoztatták, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a kormány továbbra is támogatja az egyszer használatos műanyagok kivezetését, csupán annak időpontját elhalasztották. De a zöld szervezetek ismét a vészharangokat verték - valljuk be, jogosan, mivel ezek a termékek (mint a könnyű, eldobható zacskók, italpoharak) erősen szennyezik a környezetet . Végül az Index információ szerint több más törvénnyel együtt ezt is megszavazta a mai nap folyamán a parlament, méghozzá teljes egyetértésben, de a tiltás majd csak 2021. július 1-jétől lép érvénybe.
Hogy miért van szükség a drasztikus tiltásra, azt jól szemléltetik a számok. Becslések szerint az óceánokban 150 millió tonna műanyaghulladék úszik, és ez a mennyiség évente 8 millióval nő, vagyis percenként 15 tonna szemét kerül bele. Egy előrejelzés szerint ha így folytatjuk, harminc éven belül több műanyag lesz az óceánokban, mint amennyi hal.