Megtalálták az "óceán Amazonasát"

Az "óceán Amazonasára" bukkant egy nemzetközi kutatócsoport egy Fülöp-szigeteki tengerszorosban: a térségben olyan szuperkorallok nőnek, amelyek jól gyarapodnak a tengervíz magas szén-dioxid-szintje ellenére is.

Ritka óriáskorallra bukkantak Ausztrália partjai mentén található Nagy-korallzátonyon fedezték fel a különleges korallt .

Eljuthatnak-e az ember által kibocsátott káros anyagok a talajvízen keresztül a tengerben elterülő törékeny korallzátonyok térségébe? - ezt kutatta Bayani Cardenas, a Texasi Egyetem hidrológusa 2019-ben a Luzon és Mindano szigeteket elválasztó Verde Island-szorosban.

Cardenas és nemzetközi kutatócsoportja a tengervízben lévő szén-dioxid és más gázok, valamint tápanyagok forrását a talajvíznek tulajdonította. A kutatók szerint felfedezésük megmutatta, hogy a tengerben élő korallzátonyok sebezhetőek a közösségek kibocsátotta szennyvíz, a mezőgazdaságban használt vegyszerek és más melléktermékek által. "Ki tudtuk mutatni ezen a helyen azt, hogy a talajvíz a törékeny korallzátonyok környezetének részét képezi. Kapcsolat van közöttük, amelyet a tudósok és a világ számos részén még nem ismernek el" - idézte Cardenast a Texasi Egyetem közleménye.

A Fülöp-szigetek: a szigetállamnál lévő egyik tengerszorosban bukkantak rá az óceán Amazonasára.
A Fülöp-szigetek: a szigetállamnál lévő egyik tengerszorosban bukkantak rá az óceán Amazonasára. Fotó: Getty Images

Hiába a szén-dioxid, a korallok jól vannak

A korallzátonyok régóta szenvednek a klímaváltozástól, különösen a 2014 és 2017 közötti időszakban észleltek a korallzátonyok 75 százalékán nagymértékű korallfehéredést, amelyet a tengervíz felmelegedése okoz. Ezzel szemben a korallokkal teli Fülöp-szigeteki tengerszoros térsége olyan sokszínű és élettel teli, hogy Cardenas az "óceán Amazonasaként" beszél róla: a talajvíz által a térségbe juttatott hatalmas mennyiségű szén-dioxid ellenére ugyanis a korallok jól gyarapodnak és virulnak.

Rogger E. Correa, az ausztráliai Southern Cross Egyetem kutatójának becslése szerint a talajvíz évente négyzetméterenként 989 gramm szén-dioxidot juttat az általuk tanulmányozott térségbe, amely vulkánok láncolata mentén terül el. Ez annyi, mintha két gépkocsit parkolnának le a tengerfenéken, amelyek egész évben szén-dioxidot bocsátanának ki a korallzátony minden hektárján.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szuperkorallok léte új kérdéseket és kutatási javaslatokat vetett fel a szakemberek számára, így például, hogy meg lehet-e őket honosítani más térségekben a következő években, amikor tovább növekszik a globális szén-dioxid-kibocsátás - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.