A karbonlábnyom - vagy más néven szénlábnyom - azt mutatja meg, hogy egy adott személy életmódja mennyi szén-dioxid kibocsátásával jár, és ezzel együtt milyen mértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez. Úgy tűnik, hogy a szegények és a tehetősebbek közötti "szénlábnyom-szakadék" egyre szélesebbé és mélyebbé válik, tehát a klímaváltozás lassításához sürgősen cselekednie kellene a világ leggazdagabb rétegének - hívta fel a figyelmet egy új tanulmány, amelyet a The Guardian szemlézett .
Megdöbbentő különbségek
A gazdag embereknek aránytalanul nagy a szénlábnyomuk a szegényekéhez képest. Ráadásul míg 2010-ben a legtehetősebb háztartások (vagyis az összes háztartás 10 százaléka) még "csak" a globális szén-dioxid-kibocsátás harmadáért voltak felelősek, addig 2015-re ezt az arányt 49 százalékra tornázták fel. Közben a társadalom 50 százaléka (akik az alacsony jövedelműek közé tartoznak) 2015-ben már csak a globális kibocsátás 7,2 százalékát adta, szemben a 2010-es 15 százalékos aránnyal (ami még így is sokkal kevesebb volt, mint a gazdagok emissziója).
El kellene engedni a luxust
A tanulmány szerzője, Aimee Ambrose energiapolitikai professzor úgy véli, a megélhetési problémákkal küzdőket anyagi helyzetük rákényszeríti arra, hogy kevesebbet fűtsenek, mérsékeljék az autóhasználatot, illetve lemondjanak a nyaralásról vagy maximum belföldi utakkal tervezzenek. A luxuscikkeket pedig meg sem engedhetik maguknak.
Ezzel szemben a tehetősebbeknek nem kell különösebben figyelmet fordítaniuk a fentiekre, még az energiaárak emelkedése esetén sem. A gazdagok fogyasztási szokásainak megváltozása nélkül azonban nagyon nehéz lesz elérni a klímacélokat.