„Nincs olyan, hogy az ingatlanok ára nem csökkenhet” – szögezte le Sándorfi Balázs, a Bankmonitor alapító-ügyvezetője az október 5. és 6. között Budapesten rendezett Forbes Money Summit egyik kerekasztal-beszélgetésén. A forbes.hu beszámolója szerint Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi időszakban kiegyenlítődött a piacon a kereslet és a kínálat, sőt, lassan több a hirdetés, mint az érdeklődés. Balogh szerint a megnövekedett rezsiszámlák rövidesen az ingatlanpiacon is éreztetni fogják hatásukat, és várhatóan 2023 januárjában már látni lehet majd az első nagyobb piaci mozgást.
Ezzel kapcsolatban Balla Ákos, a Balla Ingatlan tulajdonos ügyvezetője úgy fogalmazott, hogy az energiahatékonyság hirtelen nagyon meghatározó tényezővé vált a lakásvásárlásoknál. Ennek következtében a piac kettészakadása látható, azaz egyre inkább kinyílik az olló az energiafelhasználás szempontjából hatékony és nem hatékony ingatlanok kereslete között. „Most már nemcsak az a lényeg, hogy tetszik-e a fürdőszoba, a vásárlók első kérdése az lesz, hogy mennyi a rezsi, és az árakban is ennek mentén lesz szakadás” – emelte ki Balla.
Hozzátette, az árak ugyan most még nőnek, de hamarosan ez átcsaphat stagnálásba vagy csökkenésbe. Ha csak a fővárosi lakásokat nézzük, azok négyzetméterárában utoljára 2013-2014 volt csökkenés. A piacnak évek kellettek ahhoz, hogy megeméssze a 2008-2009-es gazdasági világválság következményeit. A rezsi drágulása most gyorsan rákényszeríti majd a tulajdonosokat a cselekvésre. Akinek nincs kifejezett célja egy ingatlannal, illetve akinek nincs forrása a korszerűsítésre, kénytelen lesz eladni. Balogh szerint a befektetési céllal rövid távra vásárolt lakások kora ezzel lejárt. „Befektetési szempontból óriási lehetőségek nyílnak, ha valaki nyomott áron megveszi a kedvezőtlen állapotú ingatlanokat és felújítja, energetikaikag korszerűsíti, és alacsonyabb rezsiköltségűként tudja eladni” – húzta alá.