Rekordközeli meleget hozott a 2021-es év

A világ ötödik legmelegebb éve volt 2021, a légkörben lévő szén-dioxid és metán koncentrációja pedig rekordértékűre emelkedett - közölték az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálatának (C3S) szakértői.

Hétfőn bemutatott jelentésük szerint az utóbbi hét év volt a legmelegebb az 1850-ben kezdődött rendszeres mérések óta, az átlagos globális hőmérséklet pedig 2021-ben 1,1-1,2 Celsius-fokkal volt az 1850-1900 közötti átlag felett. A két legmelegebb év a mérések kezdete óta 2020 és 2016 volt.

Egyre szélsőségesebb az időjárás

Több mint 200 millió ember vándorolhat el lakhelyéről 2050-ig a klímaváltozás miatt.

A párizsi klímaegyezményt aláíró országok arra kötelezték magukat, hogy az iparosodás előtti szinthez képest a globális hőmérséklet emelkedésének mértékét 1,5 Celsius-fokban limitálják. Az emelkedés ilyen mértékű korlátozásával a tudósok szerint elkerülhetők lehetnek a legrosszabb következmények. Ehhez arra van szükség, hogy a károsanyag-kibocsátás nagyjából a felére csökkenjen 2030-ra.

A 2021-es volt a legmelegebb nyár Európában a mérések 1850-es kezdete óta
A 2021-es volt a legmelegebb nyár Európában a mérések 1850-es kezdete óta. Fotó: Getty Images

Az üvegházhatású gázok kibocsátásával melegszik a bolygó klímája, a változások hatására súlyosbodnak a szélsőséges időjárási események, melyek 2021-ben végigsöpörtek a világon: áradások pusztítottak Európában, Kínában, Dél-Szudánban, erdőtüzek Szibériában és az Egyesült Államokban. "Ezek az események erőteljesen figyelmeztetnek arra, hogy változtatnunk kell. Érdemi lépéseket kell tenni a fenntartható társadalom irányába, és dolgozni kell azon, hogy megvalósuljon a zéró szén-dioxid-kibocsátás" - hangsúlyozta Carlo Buontempo, a C3S igazgatója.

Különösen forró volt a tavalyi nyár

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A 2021-es nyár - a 2010-est és a 2018-ast megelőzve - a legmelegebb volt Európában a mérések kezdete óta. Egy meleg márciust és szokatlanul hideg áprilist követett, amely megtizedelte a gyümölcstermést a többi között Magyarországon és Franciaországban is. Júliusban és augusztusban mediterrán hőhullám okozott intenzív erdőtüzeket mások mellett Görögországban és Törökországban. Szicíliában megdőlt az európai hőmérsékleti rekord: 48,8 Celsius-fokot mértek, amely a korábbi rekordnál 0,8 fokkal magasabb.

A legfőbb üvegházhatású gázok, a metán és a szén-dioxid szintje folyamatosan emelkedik. Mindkét gáz mennyisége rekordmagasságokba jutott 2021-ben. A szén-dioxid légköri szintje elérte a 414,3 ppm értéket, amely 2,4 ppm-es emelkedés 2020-hoz képest. A metán szintje is megugrott az elmúlt két évben, de ennek okai nem tisztázottak a C3S szakértői szerint. Metán főként az olaj- és gázkitermelés, valamint az állattenyésztés révén kerül a légkörbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.