Két olyan év után, amikor a nyári jégolvadás minimális volt, tavaly - minden eddigi rekordot megdöntve - 586 milliárd tonnányi jég olvadt el Grönlandon a műholdas mérések alapján. Ebből a jégmennyiségből több mint 532 billió liter víz keletkezett. Ez sokkal több, mint a 2003 óta éves átlagban bekövetkezett 253 milliárd tonnányi jégolvadás, és a 2012-es 511 milliárd tonnás korábbi rekordot is bőven felülmúlja a Nature Communications Earth & Environment című folyóiratban közzétett tanulmány szerint.
A kutatók arra is emlékeztettek, hogy a 20. században sok olyan év volt, amikor Grönland jege hízott és nem fogyott. Ezzel együtt Ingo Sasgen, a tanulmány vezető szerzője, a német Alfred Wegener Intézet földtudósa arra hívta fel a figyelmet, hogy a grönlandi jégpáncél egyre nagyobb ütemben olvad. Tavaly a Grönlandon elolvadt jég miatt globálisan 1,5 milliméterrel nőtt a tengerek vízszintje. A tanulmány társszerzője, Alex Gardner, a NASA jégtudósa megjegyezte, hogy ez talán csekély növekedésnek tűnhet, valójában azonban a "a mi világunkban ez óriási, elképesztő". Hozzátette, a többi olvadó jéggel és a felmelegedés miatt is terjeszkedő tengerekkel együtt ez a partvidékeken áradásokkal és más következményekkel jár.
Nem segített a grönlandi blokkolás
A grönlandi jég olvadásáról 1948 óta vannak adatok, de a tudósok 2003 óta vezetnek róla pontos nyilvántartást, mivel a NASA műholdjai segítségével meg tudják mérni a jégtáblák súlyát. Miközben tavaly rekordmennyiségű jég olvadt el Grönlandon, a megelőző két évben csak átlagosan 108 milliárd tonnányi. Gardner magyarázata szerint tavaly az úgynevezett grönlandi blokkolás hatására - vagyis amikor a Kanada fölötti magas nyomású levegő megváltoztatja az északi futóáramlatot - meleg levegő áramlott az Egyesült Államok és Kanada felől Grönlandra, ami erősítette az olvadást. Ezzel szemben 2017-ben és 2018-ban nem érvényesült a grönlandi blokkolás, így hidegebb északi levegő áramlott Grönland felé, ami hűvösebbé tette a nyarat.
Ruth Mottram, a Dán Meteorológiai Intézet tudósa elmondta, idén nyáron a grönlandi jégtakaró olvadása nem volt olyan súlyos, közelebb állt a korábbi évek átlagához. A kutató egy másik tanulmány szerzőjeként a szintén augusztusban publikált elemzésében hasonló eredményekre jutott, mint kollégái. Megállapítása szerint 1991 óta Grönland partvidékén átlagosan 1,7 Celsius fokkal lett melegebb a nyár.