Rossz hír a Nagy-korallzátonyról

A veszélyben lévő világörökségi helyszínek közé kellene sorolni az ausztrál Nagy-korallzátonyt az ENSZ illetékes bizottsága szerint, amelynek keddi javaslattervezetét felháborodással fogadta Ausztrália.

Újfajta Noé bárkája készül Egy, az ausztrál Nagy-korallzátony szomszédságába tervezett biobankban tárolnának élő egyedeket a világ jelenleg legveszélyeztetettebb korallfajaiból arra az esetre, ha a jövőben újra kellene éleszteni egyes populációkat a természetben. Részletek !

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Oktatási Szervezetének (UNESCO) világörökségi bizottsága az éghajlatváltozás hatásainak ellensúlyozására irányuló erőfeszítések felerősítésére szólította fel Ausztráliát. A Nagy-korallzátony a világ legkiterjedtebb korallzátony-ökoszisztémája, amely rendkívül megsínylette az elmúlt években három tömeges korallfehéredést is okozó óceáni hőhullámokat.

Nem mindenkinek tetszik a javaslat

Sussan Ley ausztrál környezetügyi miniszter szerint a bizottság a zátony megóvására és gondozására irányuló, tudományos alapokon nyugvó stratégiák megfelelő értékelése nélkül fogalmazta meg javaslattervezetét. Közleményében hozzátette: "egyetértek azzal, hogy a globális éghajlatváltozás jelenti a legfőbb fenyegetést a világ korallzátonyaira, ugyanakkor szerintünk nem helyes dolog a világ legjobban kezelt zátonyát egyedüliként a veszélyben lévő helyszínek listájára átsorolni".

A Nagy-korallzátony a világ legkiterjedtebb korallzátony-ökoszisztémája.
A Nagy-korallzátony a világ legkiterjedtebb korallzátony-ökoszisztémája. Fotó: Getty Images

Ley és Marise Payne ausztrál külügyminiszter telefonon beszélt Audrey Azoulayjel, az UNESCO vezérigazgatójával, hogy kifejezzék nemtetszésüket a bizottság eljárását illetően. "Egyértelműen politikai okok vannak a háttérben" - mondta Ley, de nem bocsátkozott részletekbe. Egy kormányközeli forrás szerint azonban Canberra úgy véli, hogy Kína - a bizottság elnöke - a felelős a döntésért, amelynek hátterében a két ország közötti feszültség áll.

A környezetvédelmi csoportok szerint más van a háttérben

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ley arra is rámutatott, hogy az ENSZ a közelmúltban éppen arról biztosította az országot, hogy a világörökségi bizottság júliusra meghirdetett kínai találkozója előtt a zátonyra vonatkozóan nem születik majd ilyen javaslat. Ausztrál környezetvédelmi csoportok ugyanakkor úgy vélekednek, a javaslat hátterében nem politikai okok állnak, hanem Ausztrália egyértelműen nem tesz eleget a korallzátony megóvásáért, különösen az éghajlatváltozás tekintetében.

Évek óta küzdenek

Az ország évek óta küzd azért, hogy az egyik legfőbb turistalátványosságának számító és több ezer munkahelyet biztosító Nagy-korallzátony ne kerüljön fel a veszélyben lévő helyszínek listájára, ami akár világörökségi státuszának elvesztéséhez is vezethet. A veszélyeztetett világörökségi helyszínek listája egyébként jelenleg 53 nevet tartalmaz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.