A Copernicus klímaváltozást figyelő szolgálata (C3S) 19,7 Celsius-fokos vízfelszíni átlaghőmérsékletet mért májusban az óceánokban. Ez 0,26 fokkal haladja meg az 1991 és 2020 között mért átlagértéket. A jelentés szerint az óceán úgy szívta magába az emberi tevékenységek okozta felmelegedés 90 százalékát, mint a szivacs.
Ezért nagy baj, hogy melegszik az óceán
Az óceán felmelegedése egy sor jelenség – például a jégolvadás, a tengerszint-emelkedés, a vizek savasodása és az óceánok felől érkező hőhullámok – eddig példátlan sorát idézte elő. A mérések szerint az óceánok szén-dioxid-felvevő képessége csökken, miközben így is felszívják a teljes szén-dioxid-kibocsátás 25 százalékát.
Az El Nino is nagy gondot okoz
A Föld teljes területén mért májusi átlaghőmérséklet ebben az évben volt a valaha mért második legmelegebb – emelte ki Samantha Burgess, a C3S igazgatóhelyettese. A Csendes-óceán egyenlítői térségében ráadásul az El Nino időjárási jelenség is tapasztalható – tette hozzá.
Az El Nino ciklikusan jelentkező meteorológiai jelenség hatására a világ különböző részeit egy időben sújtja a hőmérséklet-emelkedéssel együtt járó óriási szárazság és a rövid idő alatt lehulló óriási csapadékmennyiség. A legutóbbi ilyen jelenség 2018-2019-ben fordult elő. Az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) május elején közölt előrejelzése szerint 80 százalékos esélyt látnak arra, hogy az El Nino szeptember végéig újra kialakul, valamint 80 százalékos esélyt arra is, hogy már július vége előtt is megjelenhet.