Szokatlanul meleg volt a tél

Az elmúlt tél volt a harmadik legmelegebb az 1901 óta vezetett adatok szerint. Egyes helyeken pedig a tél egyetlen napján sem alakult ki egybefüggő hóréteg - állapította meg friss elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat.

A mostani tél középhőmérséklete 2,68 Celsius-fok volt, ami mindössze 0,04 fokkal marad el a második legenyhébb, 1997/1998-as tél középhőmérsékletétől. Mindhárom hónap középhőmérséklete országosan magasabb volt az éghajlati normálnál: a december 3,1, a január 0,4, a február pedig 4,8 fokkal volt melegebb a sokéves átlagnál.

tél, enyhe tél, enyhe időjárás, melegrekord, hó, havazás
Sok helyen még hó sem volt ezen a télen. Fotó: Getty Images

20 fokot is mértek februárban

Az országos napi középhőmérséklet decemberben és februárban általában több fokkal az átlag felett, januárban pedig az átlag körül alakult. A legnagyobb "pozitív anomália" december harmadik hetében és február elején alakult ki, egyes napokon ugyanis a 10 fokot is elérte a napi középhőmérséklet. Ezen a télen országos átlagban a leghidegebb nap középhőmérséklete még mínusz 3 fok alá sem süllyedt.

Az egész tél legalacsonyabb hőmérsékletét - mínusz 14,5 fokot - a szamosújlaki állomáson rögzítették december 6-án. Később a tél folyamán többször is megdőlt a napi maximumhőmérséklet országos rekordja. Az évszak legmagasabb hőmérsékletét - 21,1 fokot - a Fertőrákoson rögzítették február 24-én.

Átlagos mennyiségű csapadék hullott

A következő öt év lehet a legmelegebb a Földön - olvassa el a részleteket!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Csapadék tekintetében országosan átlagosnak tekinthető a 2019/2020-as tél, a csapadék azonban nem egyenletesen oszlott el a hónapok között. A december és a február a szokásosnál csapadékosabbak volt, míg januárban az 1981-2010-es átlag fele sem hullott le. A tél az ország északi felében sokfelé havazással kezdődött, majd jelentősen melegedett az idő, és a csapadék a továbbiakban jellemzően eső formájában hullott. A karácsony előtti napokban mediterrán ciklonok okoztak kiadós esőt, és ekkor mérték az évszak legnagyobb napi csapadékösszegét is, ami 65,5 milliméter volt Bakonybél-Somhegypusztán. Ez egyben új országos napi rekord is.

Januárban csapadék főként gyenge szitálás, ónos szitálás és hószállingózás formájában fordult elő, a hónap végétől viszont már csapadékosabbra fordult az időjárás. Január 28-án egy hidegfront átvonulása miatt zivatarok, hózivatarok kíséretében lokálisan felhőszakadás, jégeső is előfordult. Pécsen megdőlt az országos napi csapadékrekord is. A februárt pedig gyakori frontátvonulások jellemezték, többször viharos szél kíséretében. Csak a hegyekben és északkeleten fordult elő néhány alkalommal havazás.

Országos átlagban 29 csapadékos nap volt 2019/2020 telén, ami eggyel kevesebb az 1981-2010-es átlagnál. Az ország déli és nyugati megyéiben azonban sok helyen a tél egyetlen napján sem alakult ki összefüggő hóréteg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.