Tízezer faj is kihalhat emiatt

Több mint tízezer növény- és állatfajt fenyeget a kihalás veszélye az amazóniai esőerdő pusztulása miatt.

Az amazóniai esőerdő 35 százalékát már kiirtották vagy rossz állapotba került - derült ki a Tudományos Testület az Amazonasért (SPA) által készített jelentésből, amely a világ 200 tudósa által a Föld legnagyobb esőerdőjéről készített kutatásokat összegzi. Ez az eddigi legalaposabb felmérés az esőerdő jelenlegi állapotáról. A dokumentum rávilágít arra, hogy az Amazonas kulcsszerepet játszik a globális éghajlat alakulásában, és feltárja a rá leselkedő súlyos kockázatokat is.

klímaváltozás, kihalási hullám, növények, állatok, Amazonas
Az amazóniai esőerdő 35 százalékát már kiirtották vagy rossz állapotba került. Fotó: Getty Images

Pusztul a klímaváltozás "védőbástyája"

Különösen fontos, hogy az erdőirtás és erdőpusztulás egy évtizednél rövidebb idő alatt teljesen megszűnjön - olvasható a jelentésben, amely egyben a már kiirtott erdőrészek újratelepítését is szorgalmazza. A kutatók rámutattak, hogy az esőerdő létfontosságú védőbástya az éghajlatváltozás ellen az általa elnyelt és a benne tárolt szén-dioxid miatt. A jelentés szerint az Amazonas talajában és növényzetében mintegy 200 milliárd tonna szén van, ami legalább ötször több az egész világ éves karbonkibocsátásánál.

Visszafordíthatatlan kockázatok

A cigarettacsikk így szennyezi a környezetet - kattintson!

Az emberi beavatkozás folyamatos pusztítást okoz az Amazonas vidékén. Emiatt több mint 8000 őshonos növényt és 2300 állatot fenyeget a kihalás magas kockázata - emelte ki a jelentés. A tudományos kutatások szerint az emberiség potenciálisan visszafordíthatatlan és katasztrofális kockázatokkal néz szembe, amik több válságnak, egyebek mellett az éghajlatváltozásnak és a biodiverzitás csökkenésének tudhatóak be - hangsúlyozta Mercedes Bustamante professzor, a Brazíliai Egyetem tudósa. Véleménye szerint van némi esély ennek a forgatókönyvnek a megváltoztatására, és a globális válságok megoldásában központi szerepet játszik az Amazonas sorsa.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nagy a baj

Egy másik tanulmány szerint az Amazonas egyes részei már több szén-dioxidot bocsátanak ki, mint amennyit elnyelnek. Ezt az erdőség fölött 2010 és 2018 között végzett szén-dioxid- és szén-monoxid-mérések alapján állapították meg. A megnövekedett szén-dioxid-kibocsátást az Amazonas délkeleti részén - ahol az erdőirtás jelentős - nemcsak a tűzesetek és a közvetlen pusztítások, hanem a súlyos aszályok és az egyre magasabb hőmérséklet miatt bekövetkező fapusztulások is okozzák - jegyezte meg Luciana Gatti, a tanulmány vezető szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.