Több ezer ritka fafaj vár még felfedezésre

A világ mintegy 9 200 fafaját még nem fedezték fel - állítja egy száznál is több tudós bevonásával elkészített, nagyszabású nemzetközi tanulmány. Eredményeiket az eddigi legnagyobb erdei adatbázis támasztja alá.

Bolygónkon a becslések szerint összesen nagyjából 73 300 fafaj él. Ez körülbelül 14 százalékkal több, mint amennyi fajt jelenleg ismerünk. Az ezt megállapító tanulmány szerzői szerint az eddig felfedezetlen fafajok többsége nagyon ritka, alacsony populációval rendelkezik, illetve csak néhány helyen terjedt el és él meg. Ezen jellemzőik miatt azonban kifejezetten sebezhetőnek számítanak az erdőirtás és az ember okozta klímaváltozás szempontjából is - számolt be róla az Independent .

kislány megölel egy fát
A világ mintegy 9 200 fafaját még nem fedezték fel.A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Csak Dél-Amerikában 4 ezer ismeretlen fafaj él

A még felfedezésre váró fafajok jelentős része - mintegy 40 százaléka, csaknem 4 ezer faj - vélhetően Dél-Amerikában őshonos. Ezek valószínűleg az Amazonas-medence trópusi és szubtrópusi erdőiben, valamint az Andokban, 1000 és 3500 méter közötti magasságban találhatók. A kutatócsoport szerint a ritka egyedek megóvása érdekében (is) nagyon fontos lenne megállítani az illegális fakitermelést és a mezőgazdasági célú, szabályozás nélküli erdőirtásokat .

"Eredményeink rámutatnak arra, hogy a világ erdőinek biológiai sokfélesége mennyire sebezhető, és hogy a ritka fajok túlélését aránytalanul nagy mértékben veszélyezteti a szabályozatlan földhasználat és az éghajlatváltozás" - mondta Peter Reich, a Michigani Egyetem erdőökológusa, aki egyben a tanulmány egyik vezető szerzője is. Úgy véli, az eddig ismeretlen fafajok számának megállapítása hozzájárulhat a fa- és erdővédelmi erőfeszítések sikerességéhez, valamint a ritka egyedek felfedezéséhez.

A kutatók elmondása szerint ők egy sokkal kiterjedtebb adatkészletet és fejlettebb statisztikai módszereket használtak tanulmányukhoz, mint amikkel az eddigi becsléseket készítették a Föld faállományának sokféleségéről. Alkalmazták például azon technikák továbbfejlesztett változatait, amelyeket Alan Turing matematikus dolgozott ki a második világháború alatt a náci kód feltörésére.

Növeli a térség hőmérsékletét, csökkenti a páratartalmat, de még a víz körforgását is megváltoztatja az Amazonas vidékén folyó erdőirtás .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy kirakó, világszerte szétszórt darabokkal

A bolygón megtalálható fafajok összeszámolását Jingjing Liang, a Globális Erdészeti Biodiverzitás Kezdeményezés koordinátora egy olyan kirakóhoz hasonlította, amelynek darabjai a világ minden részén vannak szétszórva. A tanulmány másik vezető szerzője, Cazzolla Gatti, az olaszországi Bolognai Egyetem munkatársa pedig úgy fogalmazott, hogy a fák gazdagságának és sokféleségének széles körű megismerése elengedhetetlen ahhoz, hogy megőrizzük az ökoszisztéma stabilitását és működését.

Az erdők megőrzése egyébként nem csak a biodiverzitás fenntartása, a levegő tisztítása és a klímaválságért felelős szén-dioxid elnyelése érdekében fontos. Segítenek a talaj egészségének fenntartásában és az áradások megelőzésében, valamint szabadidős kikapcsolódási lehetőségeket is kínálnak, gondoljunk csak a túrázásra vagy a kempingezésre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.