A szennyezett levegő növeli a demencia kockázatát – állapította meg egy kutatócsoport. A légszennyező anyagok egészségügyi hatásaival foglalkozó bizottság csaknem 70 tanulmány átnézése után fogalmazta meg állításait. Az átvizsgált elemzések a légszennyezettségnek való kitettség agyra gyakorolt hatását vizsgálták – írta meg az Independent.
Az agyra is hat a rossz levegő
A 291 oldalas jelentésben az áll, hogy a levegőszennyezés jó eséllyel fokozza a gyors kognitív hanyatlás, illetve a demencia kialakulásának kockázatát is az idősek körében. Ennek oka a szakértők szerint az lehet, hogy a szennyezőanyagok bejutnak a keringési rendszerbe és így az agy véráramlását is befolyásolják.
A kutatók szerint egyértelmű bizonyítékokat találtak arra, hogy összefüggés van a légszennyezettségnek való krónikus kitettség és a csökkent mentális képességek, a kognitív hanyatlás, valamint a demencia fokozott kockázata között. Azzal kapcsolatban azonban nincs egyetértés a tanulmányok között, hogy melyik szennyezőanyaghoz köthetőek a leginkább ezek a káros hatások. Pedig ez információ is nagyon fontos lenne, tekintve, hogy világszerte rengeteg embert érint a demencia – csak az Egyesült Királyságban körülbelül 850 ezer embert.
A szív sem jár jobban
Az eredményekből az is kiderült, hogy a légszennyezésnek való kitettség a szívbetegségek kockázatát is növeli. Ennek oka, hogy a belélegzett szennyezőanyagok károsítják – szűkebbé és merevebbé teszik – az ereket, ezzel pedig nő a vérrög, a szívritmuszavar és a szívroham kialakulásának valószínűsége. Újabb információk és bizonyítékok gyűjtése érdekében a bizottság további kutatási javaslatokat fogalmazott meg.