Az immár rekordalacsony, alig 55 centiméteres Velencei-tóban elmúlt másfél hét alatt 1300 kilogrammnyi haltetemet gyűjtöttek össze és szállítottak el. Az aszály mellett az elhullások zömét egy harcsavírus aktiválódása okozhatja - adta hírül honlapján a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ). A közleményben ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet: a Velencei-tó vízminősége a fürdési, vízisport és egyéb rekreációs igénybevételi szempontból is megfelelő minőségű.
További halpusztulás várható
A halpusztulásra a szövetség közleménye szerint számítani lehetett, emiatt a MOHOSZ Kirendeltsége már hosszabb ideje folyamatosan üzemelteti a hajnali órákban a levegőztető berendezéseit a vízen. A nyári halpusztulás első heti hullámában elsősorban karika- és dévérkeszeg fajokat, illetve növendék (tavalyi ívásból származó) korosztályú és nagyobb méretű süllőket, balinokat és néhány 2-3 kg körüli csukát szedtek össze. Augusztus második hetében jelentkezett a halpusztulás második hulláma, mely a tó területén szórványosan (elsősorban a Lángi-tisztás, a dinnyési kotrás és az Evezőspálya területén) napról-napra jelentkezik kisebb napi mennyiségekben. Az elmúlt másfél hét alatt összegyűjtött és ártalmatlanításra elszállított haltetemek tömege 1300 kg. A halegészségügyi vizsgálatok még folynak, de igen nagy a valószínűsége annak, hogy az elhullások zömét egy fajspecifikus (emberre természetesen nem veszélyes) harcsavírus aktiválódása okozhatja.
Az újabb kánikulai napok, majd a várt hétvégi erős frontbetörés halélettani következményei miatt fennáll a további halpusztulás veszélye is - hívja fel a figyelmet a közleményben a MOHOSZ.