Latin neve
Primula veris
Népies neve
tavaszfű, tavaszka csókaláb, égikincs, husitivirág, istenkesztyű, Isten kulcsa, kacinka, kankalék, sárgakükörcsin
A növény leírása
A kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartozik. Erdők, cserjések, hegyi rétek évelő növénye. A tavaszi vagy orvosi kankalin latin neve Primula veris L., a száratlan vagy közönséges kankaliné Primula vulgaris. Mindegyik fajta egyforma értékű gyógynövény.
Hogyan gyűjtsük?
Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges.
A kankalin gyökérzetét és virágját használják gyógyászati célokra. A gyökérzet barnássárga színű, enyhe szagú és kesernyés ízű. A növény március-áprilisban virágzik.
Érdekesség
A latin neve, a "primus" szóból kicsinyítő képzővel ellátott "primula" azt jelenti, "első", arra utal, hogy a nemzetség mintegy háromszáz fajának többsége kora tavasszal virágzik, a hóolvadás után az elsők között bontják virágaikat.
Mi van benne?
A kankalin gyökérzete triterpén szaponinkeveréket (primulasav A), a gyökerek jellegzetes szagáért felelős fenolos anyagokat (primulaverin) tartalmaz. A virágok csak a csészében tartalmaznak szaponinokat, a pártában illóolaj, flavonoidok, karotinoidok vannak.
Mire jó?
Csillapítja a nehezen múló köhögést, segíti a letapadt váladék felszakadását és kiköhögését.
Jó nyálkaoldó, köptető és hurutoldó. Alkalmazzák még vizelethajtó szerként, közismert jótékony hatású még köszvényre és reumára.
Hogyan használjuk?
Tea: 2 dl hidegvízbe tegyünk 1 fél-teáskanálnyi szárított kankalingyökeret vagy 1 teáskanálnyi virágot, forraljuk fel, majd 5-10 perc elteltével szűrjük le. Köhögés esetén naponta 3-4 csészényi teát fogyasszunk belőle.
Teakeverékek: A kankalin gyökere szaponinban nagyon gazdag, így számos köhögéscsillapító tea fontos alkotórésze.
Jó tudni!
A kankalin érintése az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki.
A kankalin gyökér túladagolásakor émelygés, hasmenés jelentkezhet.