A klimax gyógynövény terápiája

Palástfű, közönséges

A menstruációs vérzések csillapítására

Latin neve

Alchemilla xanthochlora

Népies neve

boldogasszony palástja, palástfű, oroszlántalp, farkastalp

A növény leírása

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. A hegyvidékek magasabb régióit kedvelő, évelő növény.

Hogyan gyűjtsük?

A növény virágos hajtását használják gyógyászati célokra.
Gyógynövény-boltokból szerezzük be!
Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges.

Érdekesség

A népi gyógyászatban méherősítőként ismert, így teáját szülés előtt és a várandósság ideje alatt fogyasztották.

Mi van benne?

A növény cserzőanyagokat (ellagitanninokat), flavonoidokat tartalmaz.

Mire jó?

Gyakran használják menstruációs problémák esetén (havivérzés előtti napokban ajánlott teája fogyasztása), de alkalmazzák cserzőanyag tartalma miatt gyomor- és bélhurut esetén is. Jó vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású gyógynövény. Gyakori fogyasztása tisztítja a bőrt. Nem bizonyított, de egyes feltevések szerint megszünteti a nőknél a fehérfolyást (fluor albus).

Hogyan használjuk?

Tea: 3 dl forró vízzel forrázzuk le 2 teáskanálnyi szárított és összeaprított palástfű hajtását, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le.
Fürdő: 0,5 liter vízben forraljunk fel 4 evőkanálnyi palástfű levelet, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővízhez. Fehérfolyás, menstruációs fájdalmak, változókori panaszok esetén ajánlható.

Jó tudni!

Naponta 2 csészénél több palástfű-teát ne fogyasszunk, mert károsíthatja a májat! Lázzal vagy vérzéssel kísért hasmenés esetén forduljunk orvoshoz.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat, délkeleten esetleg zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél északkeleten, a Tiszántúlon, illetve a Nyugat-Dunántúlon nagy területen megerősödik, az Alpokalja térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Hétfőn a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.