Görcsoldók

Pemetefű, közönséges

Nagyszerű köhögéscsillapító gyógynövény

Latin neve

Marrubium vulgare

Népies neve

pemete, orvosi pemetefű, fehér pemetefű

A növény leírása

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, utak mentén, töltéseken, parlagokon, legelőkön megtalálható, évelő növény. Íze keserű.

Hogyan gyűjtsük?

A növény felső, virágos hajtását használják gyógyászati célokra, május-június folyamán gyűjtik. Az elvirágzott állapotban lévő pemetefüvet már ne használjuk gyógyításra.

Érdekesség

A pemetefüvet a keserű likőrök gyártása során is hasznosítják.

Mi van benne?

A növény diterpén keserűanyagot (marrubiint), illóolajat, flavonoidokat tartalmaz.

Mire jó?

A pemetefű köztudottan kiváló köhögéscsillapító és köptető hatású gyógynövény. Sokan ismerik a pemetefű cukorkát is, melyet mézzel ízesítenek. Téli hónapokban, meghűlés ellen használatos a pemetefű teája.
A növény jótékony hatását alkalmazzák hörghurut és légcsőhurut esetén, de serkentőleg hat az emésztőmirigyek működésére is. Teltségérzettel járó emésztési panaszok, epebántalmak, epepangás ellen is bevetik.

Hogyan használjuk?

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1-2 teáskanálnyi összevágott pemetefüvet, majd 10 perc elteltével leszűrjük. Emésztési panaszok esetén étkezés előtt, köhögés, légcsőhurut ellen étkezések között fogyasztandó!

Jó tudni!

Áldott állapotban lévő kismamák kerüljék alkalmazását!
A szoptatás időszakában sem ajánlott kúraszerű fogyasztása!
Gyomor- és nyombélfekély esetén ne alkalmazzuk!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

A fölöttünk vonuló vastag felhőzónák mellett is a legtöbb helyen hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap. Az ország több pontján várható záporeső, egyes helyeken akár több alkalommal is előfordulhat. Ismét erőre kap a délies irányú szél, amelyet főként a Dunántúlon és a keleti határ közelében kísérhetnek erős, előbbi tájakon viharos lökések is. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 14 és 20 fok között alakul, de az Északi-középhegység tágabb térségében előfordulnak olyan részek, ahol nem haladja meg a 7 fokot. Napközben egy melegfront okozhat kellemetlen panaszokat.