Hasmenés elleni szerek

Vérfű, őszi

Menstruációs vérzés esetén jó vérzéscsillapító

Latin neve

Sanguisorba officinalis

Népies neve

vérharmatfű, vérszopóka

A növény leírása

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Nyirkos rétek, erdők, lápok évelő növénye. Kaszattermése van.

Hogyan gyűjtsük?

Gyógyászati célokra a növény virágzó hajtását hasznosítják, melyet július-augusztusban gyűjtenek.

Érdekesség

Tompa Mihály szerint mesés növény.
A népi hiedelem szerint poralakban felszippantva hatékony orrvérzés esetén.

Mi van benne?

A növény triterpén glikozidokat (szangviszorbint), cseranyagokat (ellagitanninokat), flavonoidokat tartalmaz.

Mire jó?

Közismert jó vérzéscsillapító hatása, ezért erős menstruációs vérzés esetén alkalmazzák. Természetesen a vérzést kiváltó okot orvosi kivizsgálással tisztázni kell használata előtt mindenképpen. A növény hasmenés és külsőleg aranyér ellen is használ. A népi gyógyászatban a pépesített szára gyakran használatos külsőleg fekélyek és sebek gyógyítására.

Hogyan használjuk?

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi összeaprított vérfűlevelet, majd 5-6 perc elteltével leszűrjük. Hasmenés és erős havivérzés okozta panaszok ellen jó.
Külsőleg aranyér ellen alkalmazható.

Jó tudni!

Az őszi vérfű rokona a kisebb vérfű (Sanguisorba minor Scop.) és a lágytövisű vérfű (Sanguisorba muricata A. Gr.). Gyűjtés közben az őszi vérfű könnyen összetéveszthető a fent említett kevésbé hatékony vérfűfajtákkal.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén többórás, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat, délkeleten esetleg zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél északkeleten, a Tiszántúlon, illetve a Nyugat-Dunántúlon nagy területen megerősödik, az Alpokalja térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Hétfőn a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.