A háziállatokat a legtöbben már családtagként kezelik, és bár az évezredek alatt a kutyák és a macskák ügyesen alkalmazkodtak az együttéléshez, bizonyos esetekben nekünk is idomulnunk kell az ő igényeikhez. Ha egy kisbaba érkezik a családba, az sokszor az állatokat is megpróbáltatások elé állítja - íme néhány tévhit, ami a köztudatban él ezzel a témával kapcsolatban!
Az állatok megérzik, ha jön a baba
A legtöbb ember úgy érzi, hogy szoros kapcsolat fűzi össze a háziállatával, és egymás legapróbb rezdüléseit is megérzik. Az állat és az ember közötti különleges viszony megkérdőjelezhetetlen, nem szabad azonban olyan dolgokat elvárni a kedvencektől, amire nem képesek. Nem rendelkeznek olyan "hatodik érzékkel", amely előre jelezné, hogy gyermekünk fog születni, a hangos csöppség érkezése váratlan, és sokszor ijesztő lehet a számukra. Az állatoknak nem is a várandós kismama fizikai változásai tűnnek fel, hanem a környezet megváltozása: a gazdája máshogy kezd el viselkedni, új tárgyakat vásárol, vagy átrendezi a lakást.
Fontos ezért, hogy a változásokhoz az állatot is fokozatosan szoktassuk hozzá, hogy az új napirendre már azelőtt átálhassanak, hogy a család kibővülne. Ne várjunk az utolsó pillanatig az új bútorok vagy tárgyak beszerzésével, és ha kell, szoktassuk le őket az állandó babusgatásról, hiszen nem biztos, hogy a későbbiekben is jut rá annyi időnk!
Az alom nem jelent veszélyt
Akármilyen ártalmatlan és egyszerű feladatnak is tűnik, a macskaalom kitakarítása nem szabad, hogy a kismama feladata legyen. Rájuk jóval veszélyesebb lehet ugyanis a Toxoplasma gondii nevű parazita, ami a macskák ürülékében található. Az újonnan fertőzött terhes nők ráadásul a meg nem született gyermeküknek is átadhatják a fertőzést, ami súlyos szembetegségek és idegrendszeri megbetegedések kialakulásához vezethet. Bizonyos vélemények szerint elég lehet egy alapos kézmosás az alom kitakarítása után, jobb azonban, ha a várandós nők, illetve a legyengült immunrendszerű emberek meg sem közelítik a macska ürülékét.
A macska nem jön ki jól a babával
A kutyáról régóta kialakult egyfajta védelmező, családszerető kép, ami a tudomány is elismer: ő az egyetlen olyan emlős, amely kiérdemelte a familiaris, azaz a családhoz tartozó jelzőt. A macskákról viszont már távolról sem alakult ki ilyen pozitív kép, a hiedelem szerint az állat például azért mászik be az bölcsőbe, mert vonzza a tej illata, és egyfajta konkurenciát lát a kicsiben a táplálék megszerzésére. Dr. Jeannine Berger állatorvos szerint ugyanakkor inkább a kényelmes ágy és a baba melege vonzza őket, ezért bújnak szívesen a kicsi mellé, a tej iránti kölcsönös vonzódásnak ehhez semmi köze.
A gyermeket a "falka" részének tekintik
Amennyire negatív kép él a macskáról a babavárással kapcsolatban, hajlamosak vagyunk annyival pozitívabban gondolkodni a kutyákról. Csak azért, mert mi szeretjük a gyermekünket, még nem feltétlenül fogja a kutyánk is az első pillanattól a család, vagy a "falka" részének tekinteni. Igazság szerint a babák legtöbbször inkább felzaklatják a kutyákat, hiszen hangosak, erős a szaguk és végtagjaikkal állandóan hadonásznak. Persze emiatt nem kell teljesen elzárni az állatokat a csecsemő környezetéből, de azért kettesben sose hagyjuk a kicsit a házikedvenccel.
Forrás: PetMD