Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint egymillió ember hal meg évente paraziták által okozott betegség következtében. Az interneten terjedő álhírekkel ellentétben a paraziták nem jelentenek a magyar lakosságra nézve súlyos veszélyt. A Ködpiszkáló utánajárt, hogy Magyarországom milyen mértékű a parazitaveszély, és szervezetünk melyekkel találkozhat a leggyakoribb fertőzések közül.
A blog szemléltette a táblázatot, amely a 2013-ban előfordult összes (mintegy egymillió) halálos parazitafertőzést gyűjtötte össze. A két legtöbb életet követelő parazitával (a maláriát, illetve a leishmaniasist okozókkal) szerencsére nem találkozhatunk az országhatáron belül, a harmadik helyezett kriptosporidiózis azonban a magyarokat is veszélyeztetheti. Íme az öt leghalálosabb parazitafajta, amely itthon is előfordul!
Kriptosporidiózis
A kriptosporidiózis egy Cryptosporidium nevű protozoon nevű élősködő által okozott betegség. Főként fertőzött emberek vagy állatok ürülékével szennyezett vízzel vagy élelmiszerekkel terjed. Különösen gyakori azoknál, akik sokszor kerülnek kapcsolatba természetes vizekkel, tavakkal, folyókkal, így a kriptosporidiózis nyáron sok embert érinthet. Világszerte 41 900 ember életét követelte 2013-ban.
Mivel a parazita rendkívül ellenálló, még a klórral tisztított vízben is előfordulhat, ezért az uszodákban is továbbterjedhet. A bélrendszerbe kerülve a kórokozók a vékonybelet támadják meg, súlyos hasmenést okozva. A beteg az első héten üríti a legtöbb kórokozót (továbbterjesztve ezzel a kriptosporidiózist), de még hónapokkal a fertőződést követően is lehetnek a székletben fertőzni képes oociszták.
Amőbiázis
Az amőbiázis kialakulásáért az Entamoeba histolytica nevű amőba a felelős, amely a vastagbélben telepedik meg. Kezdetben ödéma és tályogok jelentkeznek, majd a szövetelhalás következtében fekélyek alakulnak ki. Elsősorban fertőzött ivóvíz, illetve tisztítatlan zöldség és gyümölcs elfogyasztásával fertőződhetünk meg, és az ürített, cisztákat tartalmazó széklet, illetve anális szex útján a fertőzés könnyen továbbterjedhet. Kezeletlenül súlyos, akár végzetes hashártya-, illetve mellhártyagyulladáshoz is vezethet.
Világszerte több mint 50 millió ember fertőződik meg tőle minden évben, elsősorban az elmaradottabb és fejlődő országokban jelent súlyos problémát - 2013-ban 11 300 halálesetért volt felelős. Magyarországon évente alig egy tucat megbetegedésről lehet tudni, életveszélyt azonban nem jelent.
Orsóférgesség
Az orsóférgesség - vagy Ascariasis - egy igen gyakori, férgek által okozott parazitafertőzés. A 20-40 cm-es jószágok az ember vékonybelében élve dézsmálják meg a táplálékot. A fertőzés kéz és különböző tárgyak közvetítésével történhet, amelyek a szájhoz érnek. A tápcsatornába jutott peték a második lárvastádiumban lévő kicsi férgekkel a vékonybélbe kerülnek, ahol az emésztőnedvek segítségével 40-70 mikrométer nagyságú lárvák kelnek ki belőlük. A férgeket meghűléshez hasonló tüdőpanaszok jelezhetik, amelyeket állandó köhögés és magas láz kísérhet. Sokaknál allergiás panaszok is megjelenhetnek.
Az elmaradottabb országokban a népesség negyede is fertőzött lehet, évente 4-5000 ember életét követeli. Magyarországon néhány tucat esetet diagnosztizálnak minden évben. A gyerekek nagyobb arányban fertőződnek, mint a felnőttek, mert többször nyúlnak a szájukhoz, és kevésbé fegyelmezettek, ha kézmosásról van szó.
Echinococcus
Az Echinococcus granulosus egy nagyjából 5 mm hosszú galandféreg, amely elsősorban a kutyák szervezetében található meg, az állat székletén keresztül azonban az emberre is átterjedhet. Ez a fertőzés is elsősorban a gyermekeket érinti, akik kevesebbszer mossák meg a kezüket, és gyakrabban felkapkodják a földön lévő, koszos holmikat. A féreg a vékonybélben petézik le, majd a lárvák kikelve átrágják magukat a bélfalon, így a test számos pontjára eljuthatnak. A májban vagy a tüdőben betokozódva súlyos allergiás reakciót okozhatnak.
Simafejű galandféreg
A galandférgek elsősorban a nem megfelelően hőkezelt hús fogyasztásával juthatnak be az emberi szervezetbe. Az Echinococcushoz hasonlóan a simafejű galandférgek is a vékonybélbe petéznek, a lárvák pedig a véráramba jutva a szervezet bármely részébe eljuthatnak. Viszonylag általános tünetekkel rendelkezik, a beteg hirtelen súlyt veszít, hasmenés, hányinger és fejfájás gyötri, illetve allergiás reakciókat is kiválthat bizonyos embereknél. A diagnózist székletminta vizsgálatával lehet felállítani.