A trópusi óceánoktól kezdve a németországi erdőkön át a japán hegyekig a nukleáris tesztekből és katasztrófákból származó sugárzás világszerte megjelenik az állatvilágban – számol be a nukleáris szennyezésről a National Geographic.
A bolygó körül keringő por is terjesztheti
A tengeri teknősök számára kevés tökéletesebb élőhely létezik, mint az Ausztrália és Hawaii között félúton elterülő hűvös csendes-óceáni víz. Illetve tökéletes lenne, ha nem vennénk figyelembe a sugárzást, amely áthatja. A második világháború alatt ugyanis az Egyesült Államok 43 alkalommal tesztelt ott nukleáris fegyvereket, majd a keletkezett radioaktív hulladékot egy betonsírba temette, amely azóta szivárogni kezdett. Most a tudósok a hulladék nukleáris nyomait fedezték fel a környező vizekben élő tengeri teknősök páncéljában.
A világ radioaktív szennyezésének nagy része a 20. században a nagy erejű fegyverek kifejlesztéséért versengő világhatalmak által végzett kísérletekből származik. Az Egyesült Államok 1948 és 1958 között az Enewetak-atollon tesztelt nukleáris fegyvereket. 1977-ben kezdték meg az atoll megtisztítását a radioaktív hulladéktól, amelynek nagy részét betonba temették az egyik ottani szigeten. A természet viszont nem felejt – hangsúlyozza Georg Steinhauser, a Bécsi Műszaki Egyetem kutatója. A radioaktivitás szakértője szerint a tisztítás során megzavarták az atoll lagúnájában leülepedett szennyezett üledéket, amit aztán a teknősök úszás közben lenyeltek.