Ismét egy fontos kérdéssel keresték meg Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih). Ezúttal arra volt kíváncsi az egyik levélíró, hogy melyek a legfontosabb szempontok a halvásárlásnál. A szakértők teljes válaszát a Nébih Facebook-posztjában olvashatod el, de az alábbiakban mi is ismertetjük röviden a leglényegesebb tudnivalókat.
Nagyon nem mindegy, milyen fajtát választasz
Az első – és talán a legfontosabb – szabály, hogy nem csupán arra kell ügyelni, hogy egészséges halat vásárolj, hanem a fajtát is körültekintően kell kiválasztanod. A legjobb döntés meghozatalában természetesen számos szakkönyv és folyóirat a segítségedre lehet, de a legjobb, ha olyan kereskedésben vásárolsz, ahol tapasztalt tenyésztők, szakkereskedők dolgoznak – tőlük bátran kérdezhetsz is, biztosan készségesen segítenek majd.
Ezeket is vedd figyelembe
Fontos azzal is tisztában lenned, hogy nem minden díszhalfajt szabad együtt tartani. Egyes – csoportosan, rajokban élő – halak pedig éppen attól betegedhetnek meg vagy válhatnak agresszívvá, ha egyedül vannak.
Minden fajról a természetes igényeinek megfelelően kell gondoskodnunk” – hívták fel a figyelmet a szakértői válaszban.
A halak és az azokat körbevevő növények kiválasztásánál azt is érdemes figyelembe venni, hogy a növényevő halak rövid időn belül megdézsmálhatják a gyengébb növényeket. A ragadozó halakat pedig tilos olyan, kisméretű fajok mellé tenni, amelyeket esetleg tápláléknak nézhetnek. De nem szabad megfeledkezni az úgynevezett területvédő halakról sem, ezen típusok hím egyedei ugyanis a párzási időszakban gyakran összekapnak és megsebesítik egymást – ilyen fajok tartása esetén a legjobb, ha csupán egyetlen hím van az akváriumban.
Ha még halvásárlás előtt utánajársz a kiszemelt halak igényeinek és figyelembe veszed a fenti szempontokat, azzal máris nagy lépést tettél a felelősségteljes állattartás felé.