A tudósok egy óriási, 200 millió évvel ezelőtt élt tengeri szörnyeteg maradványait tárták fel, amely a valaha felfedezett legnagyobb tengeri hüllőnek számít - írja a Live Science. Az állat a dinoszauruszok korában élt, de ő maga nem volt az.
Az újonnan talált lény az ichthyosaurus nevű csoport tagja, amely a mezozoikum korszakában (251,9-66 millió évvel ezelőtt) a domináns tengeri ragadozók közé tartozott. Az ichtioszauruszok már a mezozoikum korai szakaszában hatalmas méretűek voltak, de a legnagyobb példányaik csak a késő triászban jelentek meg. Valószínűleg ebben az időszakban élhetett a most felfedezett állat, melynek maradványaira a Blue Anchor nevű település tengerpartján bukkantak rá. A kövület első darabját a tengerparton egy szikla tetején vették észre, valószínűleg egy járókelő találta meg és tette oda, hogy mások megvizsgálhassák – magyarázták a kutatók.
Az állkapocs egyik csontja önmagában is csaknem 2 méter hosszú, ami alapján a kutatók becslése szerint az állat hossza meghaladhatta a 25 métert. A kutatók a tengeri szörnyet Ichthyotitan severnensis-nek, azaz a Severn óriásgyíkhalnak nevezték el a Severn-torkolatról, ahol megtalálták. A csapat úgy véli, hogy nem csak egy új fajt, hanem egy teljesen új ichthyosaurus nemzetséget fedezhettek fel.
A mezozoikum még a dinoszauruszok kora volt, az ichtioszauruszok viszont rendszertanilag nem sorolhatóak közéjük, a hüllők egy másik csoportjából fejlődtek ki. Evolúciós útjuk nagyon hasonló a bálnákéhoz, amelyek szintén olyan szárazföldi emlősökből fejlődtek ki, amelyek visszatértek a tengerbe. Ugyanúgy tüdővel lélegeztek, illetve elevenszülők voltak, akárcsak a bálnák.
Borítófotó: Dr Dean Lomax - Palaeontologist/Facebook