Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi a mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét faj gyorsan terjed és országszerte számtalan problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés – írta meg az agrárszektor.
Rengeteg kárt okoznak
A nutria és a mosómedve magyarországi terjeszkedése komoly kihívások elé állítja a vadgazdálkodási szakembereket. Egyfelől veszélyt jelentenek a hazai őshonos élővilágra, de vízügyi és mezőgazdasági károkat is képesek okozni. Mindkét faj előszeretettel dézsmálja például a kukoricát, emellett betegségeket terjeszthetnek, harapásuk is veszélyes, ráadásul városi környezetben is nagyszerűen feltalálják magukat.
A mosómedve gyérítésével eddig nem kellett foglalkozni, de a vadászati adatok és a felméréseink alapján egyértelműen kirajzolódott, hogy Pest megyében, az Ócsa környéki erdőkben van egy gócpontja, ahol erőteljesen terjed, így lépnünk kellett
– hangsúlyozza Katona Krisztián, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének egyetemi docense.
A szakember szerint egyre több a gond a nutriával is. Ezt az egyébként Dél-Amerikában őshonos állatot korábban húsáért és bundájáért tenyésztették hazánkban is, ám néhány példány kiszökhetett, sőt a tenyésztők sok helyen szándékosan elengedték őket, miután a piac összeomlott. Az elmúlt 15 évben így egyre több helyen tartósan is megtelepedett. Jelenleg főként a nyugati országrészben terjeszkedik, ám felfigyeltek egy börzsönyi populációra is, amely egyre népesebb. Ennek visszaszorítása érdekében tehát itt is szükség volt egy célzott gyérítési akcióra.