A papagájok rendkívül népszerű háziállatok: csak az Egyesült Államokban több mint 20 millió példányt tartanak. Ezek a madarak rendkívül intelligensek, illetve nagy szociális és érzelmi igényeik is vannak. A természetben, vadon élve ezt meg is kapják, azonban fogságban általában csak egy madarat tartanak. Egy új tanulmány szerint viszont a modern technológia segítségével újra egy közösség tagjainak érezhetik magukat - írja az IFLScience.
A kutatás három hónapig tartott, és 18 papagáj (többek között jákópapagájok, arák, és nimfapapagájok) vett részt rajta. Az első szakaszban öt csoportba sorolták, majd összeismertették a madarakat, megtanították nekik a kapcsolatot a csengőszó, a tablet megérintése és a másik papagáj képe között, így egy idő után önállóan voltak képesek hívásokat kezdeményezni és fogadni.
A második szakaszban hat kisebb csoportot alkotott a megmaradt 15 papagáj. Ezután három órát adtak nekik arra, hogy hívásokat kezdeményezzenek a csapatuk más tagjaival. Ezeket a "beszélgetéseket" megfigyelték és rögzítették a gondozóik, majd naplót írtak róluk, illetve kikérdezték őket a tapasztalataikról.
Szerintük a madarak nagyon élvezték a videóhívásokat. Ráadásul egyik gondozó sem látta annak a jelét, hogy nem tetszett volna nekik a társalgás. "Nagyon lekötötte P2-t a hívás. Figyelte P1-et, arra kérte, hogy játsszanak, ha pedig kirepült a képből, visszahívta" - mondta az egyik, P2 kódnevű papagáj gondozója.
Összességében a vizsgált madarak 78 százaléka reagált arra, ha meglátott egy másik példányt a képernyőn, de a társaságtól függött, hogyan viselkedtek. Ráadásul minél többet telefonáltak, annál inkább lekötötték őket a videóhívások.
Azt is megállapították, hogy az új barátokat szerző papagájok nyugodtabban viselkedtek, változtak a repülési szokásaik, és összességében magabiztosabbnak tűntek.
A témában viszont még több kutatásra lesz szükség. Ki kell dolgozni ugyanis azokat a kereteket, amelyeken belül a madarak biztonságban tudnak majd önállóan is telefonálni, a gondozók jelenléte nélkül.