Számos parazita megtámadhatja mind a kölyök, mind a felnőtt a kutyákat és macskákat, a bolhák és kullancsok okozta panaszok mellett pedig kifejezetten gyakori probléma e téren a bélférgesség is. Ez utóbbi esetén a lehetséges tünetek skálája igen széles, kezdve az emésztőrendszeri panaszoktól a szőrzet fénytelenné válásán át az állat általános állapotának leromlásáig. Olykor a férgek szemmel látható módon megjelennek kedvencünk ürülékében vagy hányásában, ugyanakkor az is megeshet, hogy a fertőzött kutya vagy macska szervezetében - átmenetileg - teljesen tünetmentesen vannak jelen a paraziták.
A gazdik körében közismert szánkázás - azaz amikor az állat a fellépő viszketés miatt a földön húzza a fenekét - többnyire galandférgességre utal. Valójában azonban a laposférgek törzsébe tartozó galandférgeken túl orsóférgek, kampósférgek és ostorférgek egyaránt gyakran megtelepedhetnek kedvencünk bélrendszerében, a konkrét tünetek pedig mindig az adott élősködőtől függően jelentkeznek. Összességében elmondható tehát, hogy amennyiben felmerül a bélférgesség gyanúja, mindenképpen széles spektrumú féreghajtószerrel érdemes (és szükséges) kezelni az állatot. A kereskedelmi forgalomban tabletta, paszta, valamint spot-on formában is kaphatók e célra féreghajtó készítmények.
Ne várjunk a tünetekre!
Sok esetben nagyon enyhe megbetegedést vált ki csupán a féregfertőzés, mi több, kedvencünk akár tünetek hiányában is hordozhat ilyen kórokozókat. Bár a bélférgesség megelőzéséért sokat tehetünk azzal, ha nem adunk nyers húst és belsőséget a kutyának, macskának, továbbá ha a lehetőségekhez mérten óvjuk a köztigazdáknak számító bolhákkal való érintkezéstől, összességében a fertőzés kockázatát így sem lehet nullára csökkenteni. Még a kizárólag lakásban tartott macskák sincsenek teljes biztonságban, féregpetéket ugyanis akár a cipőnk talpán is behordhatunk az otthonunkba.
Mindezek okán javasolt rendszeres időközönként, a férgek szaporodási ciklusának megfelelően háromhavonta széles spektrumú féreghajtóval kezelni bundás barátunkat. Nem kell tehát feltétlenül megvárni, amíg fellépnek a bélférgességre utaló tünetek, jobb elébe menni a problémának. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy a kölykök igen gyakran már fertőzött állapotban jönnek a világra, amennyiben az anyaállat is bélférgességgel küzd. Állatorvossal egyeztetve a kutyákat két-, a macskákat pedig három-négyhetes korukban ajánlott először féregteleníteni.
A bélférgesség veszélyei
Nem csupán rendkívül súlyos panaszok fellépéséhez, de akár az állat elhullásához is vezethet a bélférgesség, ráadásul a fertőzött kedvencek ürülékükkel rendszeresen juttatnak petéket, lárvákat a környezetükbe. A férgek ezt követően az emberi szervezetbe is bekerülhetnek, ahol egyebek mellett bőrpanaszokat és belső szervi megbetegedéseket, sőt, az idegrendszer érintettsége esetén akár kómát is kiválthatnak. A kockázatnak elsősorban a kisgyermekek vannak kitéve, akik például a homokozóban könnyen érintkezhetnek kutya- vagy macskaürülékkel, de egy fertőzött állat simogatása után a kéz közvetítésével is a szembe vagy a szájba juthatnak a paraziták. E veszéllyel szemben kedvenceink rendszeres féregtelenítése, valamint az alapvető higiéniai szabályok következetes betartása nyújthat védelmet.