Hongkongi kutatók arra voltak kíváncsik, tudnak-e az állatok számolni: ennek kiderítésére patkányokon végeztek kísérleteket. Ehhez többek között tanulási feladatokat, agymanipulációs technikákat, és mesterségesintelligencia-modellezést is felhasználtak - írja a MedicalXpress.com.
Tanulmányukban rávilágítanak a numerikus képességek - a matematikai alkalmasság szempontjából alapvető kognitív képesség, amely az emberi intelligencia egyik jellemzője - hátterében álló mechanizmusokra.
A csapat kifejlesztett egy algoritmust, amely olyan ingereket generál, amelyek lehetővé teszik az állatok számára, hogy csak a számokra koncentráljanak, és minimalizálják az egyéb zavaró tényezőket.
Kiderült, hogy a patkányok - amelyeknek korábban semmilyen tudásuk nem volt a számokról - képesek voltak számérzéket fejleszteni, amikor két vagy három, számot reprezentáló hangokkal tréningezték őket. Bár folyamatosan növelték a hangok erejét, a patkányok következetesen csak arra összpontosítottak, hányat hallottak belőlük, amikor az jutalomfalatokra vonatkozó döntéseket hozták.
Azt is felfedezték, hogy amikor blokkolták az állatok agyának egy bizonyos részét, az úgynevezett hátsó fali kéregállományt, az a számok megértésének képességét befolyásolta, de a hangerő változásait továbbra is érzékelték. Ez a szerzők szerint arra utal, hogy az agynak van egy specifikus területe a számok feldolgozására.
Ezáltal nemcsak arra derült fény, hogyan kezeli az agy a számokat, hanem például arra is, hogy pontosan milyen idegi áramkörök játszanak szerepet abban, hogyan dolgozzák fel az állatok a számokat. A kutatók szerint az eredmények kulcsfontosságú állatmodellt kínálnak az emberi számolási képességnek, illetve a hiányának idegrendszeri alapjainak megvizsgálásához.