Veszélyes kánikulában kutyát sétáltatni

Az erőkifejtés vagy testmozgás miatt kapnak hőgutát a kutyák az esetek háromnegyedében. Egy ártatlan játék is nagy veszélyt jelenthet rájuk a melegben.

Az erőkifejtés vagy testmozgás, amely lehet akár a gazdival közös séta, játék vagy futás is, okozhat potenciálisan halálos kimenetelű hőgutát a kutyáknál. Az esetek 74 százalékában ez áll az ebeknél kialakult hőguta mögött - derült ki a témában készített eddigi legnagyobb tanulmányból.

Így ismerjük fel a hőgutát Hőgutát többnyire a nagy melegben, szabad térben végzett intenzív fizikai tevékenység okoz, például a munkavégzés vagy a hosszantartó sportolás. Ebben az állapotban az igen magas testhőmérséklet (40,5 fok fölött) károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot. Súlyos, megfelelő kezelés hiányában életveszélyes állapot alakulhat ki. Hogyan ismerjük fel a hőgutát, és mit tegyünk? Kattintson a részletekért!

A testmozgás váltja ki a hőgutát

Az angliai Nottingham Trent Egyetem és a Royal Veterinary College szakemberei több mint 900 ezer Nagy-Britanniában élő kutya kórlapját elemezték. Az állatok közül 1222 részesült orvosi ellátásban hőguta miatt az élete egy pontján. Volt, hogy egy év alatt csaknem 400 eb kapott ilyen kezelést. A hőgutát kapó kutyák 14,2 százaléka elpusztult - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

Az Animals című folyóiratban publikált tanulmány legfőbb megállapításai közé tartozik, hogy a hőgutás esetek többségét a testmozgás váltotta ki, és 68 százalékban a forró levegőn tett egyszerű séta után következett be. Önmagában a meleg idő az esetek 13 százalékáért, míg a felforrósodott autóban utazás vagy várakozás az esetek 5 százalékáért volt felelős.

Egy ártatlannak tűnő séta is veszélyes lehet a melegben. Fotó: Getty Images
Egy ártatlannak tűnő séta is veszélyes lehet a melegben. Fotó: Getty Images

Milyen kutyák vannak nagyobb veszélyben?

A hőgutát kiváltó tényezők közé tartozott továbbá az orvosi beavatkozás, kutyakozmetikai kezelés, a meleg épületben tartózkodás vagy a takarók alá szorulás. A kanoknál és a kölyköknél nagyobb valószínűséggel jelentkezett ez a probléma a testmozgás hatására és bizonyos fajták, köztük a csau-csau, az angol és a francia buldog, az angol springer spániel, a Cavalier King Charles spániel és a staffordshire bullterrier esetében különösen magas volt a testmozgással összefüggő hőguta kockázata. Az esetek nagy része a nyári hónapokban következett be.

Az idősebb kutyáknál és a nyomott orrú ebeknél már az is jelentősen növelte a kockázatát, ha meleg időben kint ültek a szabadban. Utóbbi fajtáknál - például buldogoknál és mopszoknál - különösen magas a hőguta kockázata a felforrósodott autóban.

A hőguta korai jelei közé tartozik a lihegés, a piros vagy sötét fogíny és nyelv, a zavarodottság, az összecsukláshoz vezető bizonytalan járás, hasmenés, hányás és akár kómához vezető roham. Amennyiben a kutyát nem hűtik le és nem kap azonnali állatorvosi kezelést, az állapot halálos kimenetelű is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Önkéntes napon jártunk a Rex Állatotthonban

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, éjszaka, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.