A Veterinary Record című állatorvostudományi folyóiratban publikált tanulmányukban a kutatók bemutatták azokat az eseteket, amelyekben legelőször azonosították a SARS-CoV-2, először Nagy-Britanniában megjelent alfa variánsát (B.1.1.7.). Két macskának és egy kutyának lett pozitív a PCR-tesztje , illetve két másik macska és egy kutya vérében mutattak ki antitestet kettő-hat héttel az után, hogy szívbetegséget diagnosztizáltak náluk.
Háziállatoknál ilyet még nem írtak le
Az említett állatok esetében több gazdánál lépett fel légzőszervi betegség hetekkel az előtt, hogy állatuk beteg lett, vagy pozitív lett a COVID-19-tesztje - olvasható a Phys.Org. tudományos-ismeretterjesztő hírportálon. Minden állatnál fellépett heveny szívbetegség, köztük súlyos szívizomgyulladás.
"Tanulmányunk bemutatja a COVID-19 alfa variánsával megfertőződött macskák és kutyák első eseteit, és nyomatékosan felhívja a figyelmet arra, hogy a társállatok is megfertőződhetnek a SARS-CoV-2 vírussal" - mondta Luca Ferasin állatorvos, a tanulmány vezető szerzője. A szakember kiemelte: kollégáival bemutatták a súlyos szívrendellenességek jellemezte atipikus klinikai tünetek sorát, amely jól ismert komplikáció a COVID-19 -ben szenvedő emberek esetében, de háziállatok esetében még soha nem írták le.
A kutatók ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy háziállatok esetében viszonylag ritka betegség a COVID-19, és megfigyeléseik szerint a fertőzés emberről terjedhet állatra, nem pedig fordítva.
Habár elkészültek az első, célzottan állatok immunizálására kifejlesztett koronavírus-vakcinák is, a Magyar Zoonózis Társaság elnöke szerint ezeknek nem lesz jelentős szerepe a járvány elleni küzdelemben.