Kutyát különösen azoknak érdemes tartaniuk, akik depresszióval küzdenek, illetve hajlamosak a depresszióra – mondta el TikTok-csatornáján dr. Judith Joseph amerikai pszichológus a menshealth.com beszámolója szerint. Szerinte ugyanis az ebek képesek jól olvasni az emberek érzelmeit, nagyon empatikusak, és a tartásukhoz a séták miatt muszáj némi mozgást építeni a gazdi napi rutinjába, ami köztudottan remek hatással van a mentális egészségre is.
Az autizmussal élőknek macskatartást javasol, mivel ezek a négylábúak nem tartanak fent intenzív szemkontaktust, és a fizikai távolságtartás határait is képesek értelmezni. Emellett sokat segíthetnek az autista gyerekeknek a stressz feldolgozásában. Szorongással küzdők számára a szakember szerint a halak tartása a legjobb megoldás, mivel a mozgásuk megfigyelése a vízben nyugtatja az agyhullámokat, illetve csökkenti a vérnyomást.
A bipoláris zavarral élőknek dr. Joseph szerint érdemes megfontolniuk, hogy kígyót tartsanak. A javaslat elsőre talán furcsának tűnhet, de érdemes hozzátenni, hogy a kígyók ritmikus mozgása a karon segíthet a hangulat stabilizálásában. Az ADHD-vel élőknek a doktornő szerint jót tehet, ha valamilyen hüllőt, például leguánt választanak háziállatnak. Mivel viszonylag függetlenek, nem igényelnek túl sok figyelmet, így a tartásuk még azoknak sem okoz frusztrációt, akiknek problémájuk van a szervezettséggel, vagy azzal, hogy huzamosabb időn át odafigyeljenek valamire.
A kényszerbetegek számára dr. Joseph szerint a madarak tartása lehet nagyszerű választás. A csivitelésük nyugtatóan hathat, kis helyre korlátozódik az életterük, és nem csinálnak piszkot a lakásban. A demenciával küzdő idősek számára pedig teknőstartást javasol a szakértő. Ezek az állatok lassan mozognak, és a pszichológus szerint akár a memóriára is pozitívan hathatnak. Bár nincsenek konkrét kutatások a teknőstartás és a demencia javulása közötti kapcsolatról, az állattartás korábbi vizsgálatok szerint enyhítheti a demencia tüneteit.