Miért van szüksége kedvencemnek féreghajtóra?

Legyen szó akár kutyáról, akár macskáról, kedvenceink bármikor és bárhol elkaphatnak féregfertőzéseket. Ezek az élősködők ráadásul nemcsak az állatra, hanem az emberre is veszélyesek lehetnek, felelős gazdiként mindenképpen ajánlott tehát rendszeresen féregteleníteni négylábú társainkat.

Számos parazita megtámadhatja mind a kölyök, mind a felnőtt a kutyákat és macskákat, a bolhák és kullancsok okozta panaszok mellett pedig kifejezetten gyakori probléma e téren a bélférgesség is. Ez utóbbi esetén a lehetséges tünetek skálája igen széles, kezdve az emésztőrendszeri panaszoktól a szőrzet fénytelenné válásán át az állat általános állapotának leromlásáig. Olykor a férgek szemmel látható módon megjelennek kedvencünk ürülékében vagy hányásában, ugyanakkor az is megeshet, hogy a fertőzött kutya vagy macska szervezetében - átmenetileg - teljesen tünetmentesen vannak jelen a paraziták.

A gazdik körében közismert szánkázás - azaz amikor az állat a fellépő viszketés miatt a földön húzza a fenekét - többnyire galandférgességre utal. Valójában azonban a laposférgek törzsébe tartozó galandférgeken túl orsóférgek, kampósférgek és ostorférgek egyaránt gyakran megtelepedhetnek kedvencünk bélrendszerében, a konkrét tünetek pedig mindig az adott élősködőtől függően jelentkeznek. Összességében elmondható tehát, hogy amennyiben felmerül a bélférgesség gyanúja, mindenképpen széles spektrumú féreghajtószerrel érdemes (és szükséges) kezelni az állatot. A kereskedelmi forgalomban tabletta, paszta, valamint spot-on formában is kaphatók e célra féreghajtó készítmények.

Tabletta, paszta és spot-on formában is elérhető a féreghajtó. Fotó: 123rf
Tabletta, paszta és spot-on formában is elérhető a féreghajtó. Fotó: 123rf

Ne várjunk a tünetekre!

Sok esetben nagyon enyhe megbetegedést vált ki csupán a féregfertőzés, mi több, kedvencünk akár tünetek hiányában is hordozhat ilyen kórokozókat. Bár a bélférgesség megelőzéséért sokat tehetünk azzal, ha nem adunk nyers húst és belsőséget a kutyának, macskának, továbbá ha a lehetőségekhez mérten óvjuk a köztigazdáknak számító bolhákkal való érintkezéstől, összességében a fertőzés kockázatát így sem lehet nullára csökkenteni. Még a kizárólag lakásban tartott macskák sincsenek teljes biztonságban, féregpetéket ugyanis akár a cipőnk talpán is behordhatunk az otthonunkba.

Mindezek okán javasolt rendszeres időközönként, a férgek szaporodási ciklusának megfelelően háromhavonta széles spektrumú féreghajtóval kezelni bundás barátunkat. Nem kell tehát feltétlenül megvárni, amíg fellépnek a bélférgességre utaló tünetek, jobb elébe menni a problémának. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy a kölykök igen gyakran már fertőzött állapotban jönnek a világra, amennyiben az anyaállat is bélférgességgel küzd. Állatorvossal egyeztetve a kutyákat két-, a macskákat pedig három-négyhetes korukban ajánlott először féregteleníteni.

A bélférgesség veszélyei

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem csupán rendkívül súlyos panaszok fellépéséhez, de akár az állat elhullásához is vezethet a bélférgesség, ráadásul a fertőzött kedvencek ürülékükkel rendszeresen juttatnak petéket, lárvákat a környezetükbe. A férgek ezt követően az emberi szervezetbe is bekerülhetnek, ahol egyebek mellett bőrpanaszokat és belső szervi megbetegedéseket, sőt, az idegrendszer érintettsége esetén akár kómát is kiválthatnak. A kockázatnak elsősorban a kisgyermekek vannak kitéve, akik például a homokozóban könnyen érintkezhetnek kutya- vagy macskaürülékkel, de egy fertőzött állat simogatása után a kéz közvetítésével is a szembe vagy a szájba juthatnak a paraziták. E veszéllyel szemben kedvenceink rendszeres féregtelenítése, valamint az alapvető higiéniai szabályok következetes betartása nyújthat védelmet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.