Ezért vonyít a szomszéd kutyája

Bár a legtöbb kutyafajta tud vonyítani, az újabban kitenyésztett ebek már nem használják ezt az eredeti funkciója szerint.

A vonyítás a farkasok legjellegzetesebb hangadása, de számos kutyafajta is gyakran ad ki hasonló hangot. Ugyanakkor míg a farkasok arra használják, hogy fajtársaikkal nagy távolságokon keresztül kommunikáljanak, kijelöljék a territóriumuk határait, illetve hogy válaszvonyítással osszák meg egymással a helyzetüket, háziasított rokonaiknál sokkal komplikáltabb a vonyítás használata. Bizonyos fajták, mint a farkashoz nagyon hasonlító szánhúzók gyakran vonyítanak akár bizonyos hangokra is (például sziréna, harang, zene), más kutyák pedig soha nem reagálnak így.

FARKAS, KUTYA, EB, VONYÍTÁS, KUTATÁS, VIZSGÁLAT, KUTYAFAJTA, MODERN KUTYAFAJTA
Bizonyos kutyafajtáknál még mindig gyakori a farkasoKRA JELLEMZŐ VONYÍTÁS. fOTÓ: gETTY iMAGES

Ha vonyít, közelebb áll a farkashoz

Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói most arra keresték a választ, hogy hajlamosabbak-e bizonyos fajták vonyítani. Megvizsgálták tehát, hogyan reagálnak családi kutyák a farkasvonyításra. Mintegy 68 kutyát teszteltek le, amelyek a fajtájuk alapján különböző genetikai távolságra állnak a farkastól.  Eredményeik alapján azok a fajták, amelyek genetikailag közelebbi rokonságban állnak a farkassal, úgynevezett ősi fajták, gyakrabban válaszolnak vonyítással a farkasoknak, míg a genetikailag távolabb álló, úgynevezett modern fajták inkább ugatással reagálnak. Vagyis úgy tűnik, hogy bár a legtöbb fajta képes vonyítani, a modern fajták már nem használják ezt a hangadást az eredeti funkciója szerint.

Ennek az lehet az oka, hogy a modern fajták kialakítása során már eltérőbb volt a kutyák szociális környezete, és már nem volt szükség a nagy távolságú kommunikációt szolgáló hangtípusra. A kutatók azt feltételezik, hogy az ősi fajták jobban is értik a farkasok vonyítását, mint modern társaik. A teszthelyzetben az ősi fajták egy idegen falka territóriumán érezhették magukat, ami stresszt váltott ki belőlük, és így, a farkasokhoz hasonlóan, vonyítással jelezték jelenlétüket a vonyító falkának, hogy megelőzzék a találkozást. 

Magunk mellé vettük, megváltozott a "beszéde"

Az eredmények alapján a hím nemi hormonok is érintettek a vonyításban, ugyanis az ivartalanított kanok hosszabban vonyítottak, mint ivaros társaik. Mivel ismert tény, hogy az ivartalan kanok félősebbek, ez az eredmény egybevághat a feltételezéssel, mely szerint a vonyítás a vizsgált szituációban a félelem jele lehet. Vagyis a kutyák válasza a farkasvonyításra: "félek, kérlek, ne gyere közelebb!" A kutatás eredményei alátámasztják azt a feltételezést is, hogy a háziasítás megváltoztatta a kutyák hangrepertoárját. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.