A kutyák szája valóban tisztább, mint az embereké?

Annak ellenére, hogy a régi mondás szerint a kutyák szája "tisztább", mint az embereké, a történet ennél bonyolultabb. Tudd meg, mi történik valójában, amikor kutyacsókokat kapsz.

Talán hallottad már azt a régi mondást, amely így szól: A kutyák szája tisztább, mint az embereké. Ez azonban pusztán egy provokatív állítás – állítja cikkében a The Farmer’s Dog. A kutyáknak, akik bevezetésként megszimatolják más kutyák fenekét, és akik megragadnak egy penészedő csirkeszárnyat az úttest mellől, ha lehetőségük van rá – "tisztább" szájuk van, mint az embereknek, akik naponta kétszer mosnak fogat (és fogselymet használnak, amikor eszükbe jut)?

"Nem hiszem, hogy bárkinek is 'tiszta' szája lenne" - mondja Brian Collins, a Cornell Riney Canine Health Center állatorvosa. "Százféle baktériumot találhatunk a kutyák vagy az emberek szájában."

Az egyik szájtípus sem feltétlenül tisztább, mint a másik. Valójában a kutyák és az emberek szája annyira különbözik, hogy gyakorlatilag összehasonlíthatatlanok. Floyd E. Dewhirst harvardi professzor és szájgenetikus 2012-es tanulmánya szerint a kutyák szájüregi baktériumainak csak 16,4 százaléka van átfedésben az emberekével. A kutatás megállapította, hogy bár a két emlős szájában hasonló számú baktérium van, nagymértékben eltérő mikrobiommal rendelkeznek, így szinte lehetetlen meghatározni, hogy melyik a "tisztább".

"A piszkos vagy tiszta nagyon szubjektív" - mondja Collins. "Vannak ott baktériumok. Ott élnek. Nem az a célunk, hogy eltávolítsuk őket, mert okkal vannak ott. Csak arról van szó, hogy a modern világban tehetünk valamit a száj egészségének előmozdítása és az élet meghosszabbítása érdekében."

Miért törődünk annyira azzal, hogy a kutyák szája tiszta legyen – annyira, hogy megismételjük ezt a vigasztaló régi mondást? Nos, főleg a „kutya puszi” miatt.

kutya nyalogatja gazdáját
Valójában a kutyák és az emberek szája annyira különbözik, hogy gyakorlatilag összehasonlíthatatlanok. Fotó: Getty Images

Olyan rossz, ha hagyjuk, hogy kutyáink szájon nyaljanak bennünket?

Töltsünk el bármennyi időt a közösségi médiában kutyás emberként, végtelen idilli jeleneteket fogunk látni kutyákról és csecsemőkről. Ahol a kutyák a csecsemők fején nyugtatják a fejüket, a csecsemők kuncognak a kölykökön, a kölykök mászkálnak a csecsemőkön, és igen, a kutyák nyalogatják a csecsemőket.

"Nem akarok a világ legnagyobb hangulat rombolója lenni, - mondja Collins - de amikor olyan videókat látok, amelyeken az emberek hagyják, hogy a kutyáik nyalják a gyerekük arcát, az egy pillanatra aranyos, de számos okból nem vagyok biztos benne, hogy ez a legjobb dolog, amit tehetnek. Nem bátorítanám."

Mindenki él bizonyos kockázatokkal a zoonózisos betegségek megszerzésére a kutyák baktériumaitól, mint például a bartonella vagy a pasteurella. Ezeket azonban "opportunista kórokozóknak" nevezik, mert jellemzően olyan ritka állapotokat használnak ki, mint a legyengült immunrendszer vagy a megváltozott mikrobiom. A gyermekek, az idősek, és az immunhiányos betegek, azok közé tartoznak, akiknek különösen óvatosnak kell lenniük. A fertőzés kockázata magasabb az öt év alatti gyermekeknél, mint a felnőtteknél, mivel immunrendszerük még nem fejlődött ki teljesen. Az idősebbek immunrendszere kevésbé robusztus, és az immunhiányos betegek, mint például a daganatos vagy HIV-vel élők, nem rendelkeznek a baktériumok elleni megfelelő védelemmel, amelyek szükségük volna ahhoz, hogy mindig biztonságban érezzék magukat, ha puszilkodnak egy kutyával.

A legtöbb esetben azonban, amikor egy egészséges kutya nyalogat egy egészséges felnőttet, akinek normális immunválasza van a baktériumokra, alacsony a veszély kockázata, és egyszerűen elkerülheti a saját szemének vagy szájának megérintését, amíg meg nem mosta a területet és a kezét. A kockázat kissé megnő, ha a kutya közvetlenül a szájába vagy a szemébe nyalogat.

Két fő figyelmeztetés van, amelyek növelik a fertőzés kockázatát mind a normális immunválaszokkal rendelkezők, mind az immunhiányos emberek esetében. Az egyik az, ha a kutya nyers húst eszik, akár egyszeri, akár napi étrendként. Ugyanis szalmonellát és listeriát adhatnak ezekkel a kutya puszikkal. A másik az, ha a kutya székletet evett, vagy akár az orrával valamilyen széklethez feküdt. Káros idegen baktériumokat hordozhatnak, mint például az E. coli, amely számos veszélyes szájüregi betegséget okozhat.

<span>Nyalogathatják a kutyák a sebeimet?</span>

Bonyolultabbá válik, ha egy kutya nyitott sebet nyalogat. Kutyáink ősei számára saját sebeik nyalogatása egyablakos ügyintézést jelentett az állatorvosi egészség szempontjából, mivel nem tudtak velük orvoshoz rohanni kezelésre. Még mindig hatékony gyakorlat lehet a modern kutyák számára, és hozzájárulhat ahhoz az elképzeléshez, hogy a kutyák szája "tisztább", mint az embereké.

"A nyálnak antibakteriális tulajdonságai vannak. Elősegíti a sejtek szaporodását, valamint csökkenti a szövetkárosodást okozó enzimeket" - mondja Collins. "Van néhány előnye, de azt hiszem, minden lényegében az adagtól függ."

Ha a kutya túlzásba esik, és túl sokat nyalogatja a sebet, akkor megakadályozhatja a seb gyógyulását vagy fertőzéshez vezethet. Ez nagyrészt a saját sebeiket nyalogató kutyákra vonatkozik , nem pedig az emberekére. A fertőzés kockázata nő, ha a kutya nyála egy ember nyílt sebébe kerül.

"Ha arról beszélünk, hogy a kutyák emberi sebeket nyalogatnak, azt hiszem, nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez soha nem ajánlott!" - mondja Collins. "Nem jó gyakorlat, ha hagyjuk, hogy kutyánk nyalogatja a sebeinket, mert most már jobb módszereink vannak a sebek kezelésére."

Ha megharap egy kutya, vagy ha kutyánk a nyílt sebünket nyalogatja, tisztítsuk meg a sebet szappannal és meleg vízzel. Sőt, jobb, ha orvos látja, függetlenül attól, hogy milyen kicsi az a seb.

A veszettség a legsúlyosabb betegség, amely a kutya nyálán keresztül fertőzhet. Inkább vírusos, mint bakteriális, és megtámadja azok idegrendszerét, akik megfertőződnek. Azok a kutyák, akiknek fertőzöttek, először szorongást mutatnak, mielőtt agressziót alakulna ki, valamint koordinálatlanná és zavarttá válnak. A legtöbb ember tudja, hogy a veszettséget fertőzött állatokból harapásokból és karcolásokból kaphatja el. A veszettség mind a kutyák, mind az emberek számára végzetes, ha kezeletlen marad. Ha egy kutya megharapott, nyalogatott vagy megkarmolt, és akár veszett lehet, azonnal kérj orvosi ellátást.

A kutya szája sok mindent kifejezhet – lehet mosolygós, fogas, agresszív –, de nem feltétlenül "tisztább", mint az emberek szája, semmilyen mérhető mérce szerint.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +0 °C

A legtöbb helyen hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, északkeleten azonban vastagabb, zártabb lehet a felhőtakaró, és rossz látási viszonyokra számíthatunk. Főként arrafelé van esély délután kevés helyen záporra. A délnyugati, nyugati szél elsősorban az Alpokalján megélénkülhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 11 fok között alakul, északkeleten lesz a hidegebb idő. Késő estére -2 és +3 fok közé hűl le a levegő. Éjszaka egy hidegfront suhant át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra