Emésztőrendszerünk népesebb, mint gondolnánk: egy átlagos ember szervezetében több mint 2 kilogramm bélbaktérium él, ezek nagy része pedig nélkülözhetetlen feladatot lát el szervezetünk működése szempontjából. Összetétele egyénenként változó, és életmódunk, táplálkozásunk és általános egészségi állapotunk függvényében módosulhat. Ezeket a baktériumokat vizsgálták meg különböző állatok, illetve az ember szervezetében, és rájöttek: a kutya és az ember között nagyobb a hasonlóság, mint hitték.
Gyomrunk olyan, akár a kutyáké
A tanulmány során két kutyafajta bélbaktériumának populációját elemezték ki, és arra jutottak, hogy az állatokban lévő mikrobiom rengeteg hasonlóságot mutat az emberi szervezetben élő baktériumok közösségével. Az ember és a kutya bélbaktériumai közelebb állnak egymáshoz, mint az ember és más vizsgált állatok (egér, disznó) mikrobiomjai.
A kutyát az ember több tízezer évvel ezelőtt háziasította a farkas egy mára már kihalt alfajából. Mivel vadászati stratégiájuk hasonló volt, ellenfelek helyett szövetségesek lettek, és ugyanazokból az elejtett vadakból táplálkoztak évezredeken át - a hasonlóság többek között emiatt is alakulhatott ki.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy az emberek és a kutyák bélbaktériumai hasonlóan reagálnak, ha az étrendben megváltozik a fehérje és a szénhidrát aránya. Ennek köszönhetően a későbbiekben az emberi bélrendszer változásaira is reflektálhatnak a kutyák bélbaktériumainak változásai alapján.
Forrás: WebMD