Ez az egyik leggyakrabban diagnosztizált központi idegrendszeri megbetegedés kutyáknál. A betegség az öleb típusú kutyák nőstény egyedeiben fordul elő leggyakrabban: szinte minden korosztályt érinthet 1-10 év között. GME-re gyanakodhatunk, ha az állat viselkedése egyik napról a másikra megváltozik, továbbá végtagbénulás, egyes esetekben a látás elvesztése alakulhat ki.
A GME tünetei kutyáknál
A tünetek a betegség kialakulásának helyétől függenek. Ez alapján a betegség három formáját különítik el.
A legritkább az ún. szemforma, amely a látás hirtelen elvesztésével járhat. A beteg állapota itt sokáig változatlan maradhat.
A góctípus (fokális) esetén a tünetek a granulomák lokalizációjától függően alakulnak: vagy a gerincvelő vagy az agyvelő területét érintik.
Végül a disszeminált (multifokális) típus a legsúlyosabb: meningitis alakul ki, a tünetek pedig változatosak a megjelenéstől függően:
- vakság
- álmosság
- rohamok
- viselkedési változások
- keringő mozgás
- a hátulsó végtagok gyengesége (paraparesis)
- mind a négy végtag gyengesége (tetraparesis)
- állandó fejpréselés tárgyak ellen
A GME okai kutyáknál
A GME pontos oka jelenleg ismeretlen.
A GME diagnózisa kutyáknál
Az állatorvos számára átfogó leírást kell adni a kutya egészségi állapotáról, aki ezt követően alapos fizikális vizsgálatot végez, valamint teljes vérképet, biokémiai profilt és vizeletvizsgálatot rendel el. A kapott eredmények általában a normál tartományon belül vannak, kivéve egyéb, egyidejű fertőzés esetén, amikor a fehérvérsejtszám rendellenesen magas.
A diagnózis legcélravezetőbb módszere az MR-vizsgálat , amely egyetlen, többszörös vagy jól körülírt elváltozást tár fel az idegrendszerben. Az állatorvos sok esetben mintát vesz az agy-gerincvelői folyadékból. Bár ennek eredménye alapján nem mondható ki a diagnózis, megerősíti a betegséggel járó gyulladás meglétét. Ezen kívül agyi biopsziát végezhetnek a GME igazolására, de erre ritkán kerül sor az agyszövet mintájának eltávolításával járó veszélyek miatt.
A GME kezelése kutyáknál
A GME súlyos formáinál gyakran előfordul, hogy azonnali intenzív ápolásra van szükség kórházi körülmények között. A legyengült betegeknél intravénás folyadékterápiát végeznek a test folyadékegyensúlyának helyreállítására. Az orvos szigorú felügyelete mellett hosszú távú szteroidok alkalmazása enyhít a tüneteken. A betegség fokális jellegének esetén sugárkezelést javasolhat az állatorvos. Kombinált kezeléssel több éves túlélés is elérhető.
A GME utókezelése kutyáknál
Az átfogó prognózis nagyon változatos, és a betegség formájától és kialakulásának helyétől is függ. Amellett, hogy követjük az állatorvos utasításait a gyógyszer adagolására és gyakoriságára vonatkozóan, fontos, hogy különös gonddal járjunk el, amikor a kutya otthon van. A továbbra is aktív állatoknál javasolt a mozgáskorlátozás a sérülések vagy traumák megelőzése érdekében. Kevésbé mozgékony társaikat pedig párnázott fekhelyen kell tartani, és négy óránként megmozgatni a felfekvések kialakulásának megakadályozására.
Az állatorvost havi rendszerességgel fel kell keresni kontrollvizsgálat céljából, ahol a neurológiai tesztek mellett az orvos ellenőrzi azt is, hogy az állat helyes táplálására vonatkozó előírásokat betartja-e a gazdi.